Jak szukać nowych mieszkań od dewelopera we Wrocławiu?

czwartek, 10.12.2020 09:30 320

Nowe mieszkanie prosto od dewelopera to z pewnością marzenie wielu ludzi, którzy wkraczają w dorosłość, zakładają rodzinę czy chcieliby mądrze zainwestować większą sumę pieniędzy. Zakup lokalu zwykle wiąże się z niemałym wydatkiem, dlatego transakcję należy dobrze przemyśleć. Jak znaleźć idealne, nowe mieszkanie od dewelopera we Wrocławiu? Od czego rozpocząć poszukiwania? Na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając konkretną inwestycję? O tym przeczytacie w naszym artykule.

Zakup mieszkania od dewelopera we Wrocławiu – od czego zacząć?

Kiedy decyzja o  zakupie nowego mieszkania zapada, portale ogłoszeniowe są zwykle pierwszym miejscem, które odwiedzają zainteresowani. W tym wypadku należy mieć na uwadze, że w takich serwisach, znaczna część oferowanych nieruchomości pochodzi z rynku wtórnego. Jeśli, z różnych względów, priorytetem jest zupełnie nowe mieszkanie, można skorzystać ze sprawdzonego sposobu i wpisać w wyszukiwarkę internetową interesujące frazy, czyli na przykład: nowe mieszkania Wrocław lub mieszkania od dewelopera Wrocław itp. To z pewnością pomoże skompletować listę adresów inwestycji wartych uwagi – często z opisami, wizualizacjami i planami dostępnych mieszkań.

Osobiste oględziny – trick, który warto wykorzystać

Osoby, które dobrze znają Wrocław i dobrze wiedzą, w jakiej okolicy chciałyby zamieszkać, mogą wcześniej przeprowadzić w tym rejonie własne „oględziny”. Wystarczy spacer, podczas którego można przyglądać się okolicy i zapisywać nazwy deweloperów, widniejące na tworzących się inwestycjach. To pomoże później znaleźć stronę inwestycji, dowiedzieć się niezbędnych szczegółów, przejrzeć plany i – w razie czego – uzyskać namiary na osoby odpowiedzialne za sprzedaż.  

Nowe mieszkanie we Wrocławiu – jak sprawdzić, czy jego lokalizacja jest optymalna?

Osoby, które mają już upatrzoną nieruchomość, powinny osobiście sprawdzić, czy jej lokalizacja na pewno im odpowiada. Warto przeanalizować odległość do obiektów infrastruktury, na których zależy przyszłemu właścicielowi:

  • jak daleko jest do najbliższego sklepu (zarówno osiedlowego, jak i supermarketu)?
  • gdzie jest pobliska przychodnia lub szpital?
  • czy w pobliżu jest żłobek/ przedszkole/ szkoła/ uczelnia wyższa?
  • jak daleko jest do przystanku autobusowego lub tramwajowego?
  • gdzie znajduje się najbliższa restauracja/ pub/ kino/ klub muzyczny?
  • jak długo zajmuje podróż do centrum?
  • czy w pobliżu jest park lub inny teren zielony?

Przygotowując ofertę, deweloperzy biorą pod uwagę wysokie wymagania klientów i dbają o zapewnienie im atrakcyjnych i optymalnych rozwiązań. Wrocławski deweloper Develia ma w ofercie mieszkania, które bez wątpienia mogą zainteresować przyszłych kupujących. Spokojna okolica, z dobrym dojazdem do centrum i wszystkimi udogodnieniami na miejscu (sklepy, szkoły, przedszkola, parki), to dla wielu oferta z pewnością warta rozważenia. Przyszli właściciele zwracają również uwagę na dostępność komórek lokatorskich czy miejsc parkingowych, a także balkon czy taras. W większości inwestycji te elementy są standardem.

Jak sprawdzić dewelopera?

Ponieważ koniunktura wciąż sprzyja deweloperom, większość nowych mieszkań we Wrocławiu sprzedaje się niemal na pniu. Zanim jednak kupujący zdecyduje się na ulokowanie pieniędzy w inwestycji, która dopiero powstaje, bardzo ważne jest, żeby dokładnie sprawdził dewelopera, który oferuje lokal. Jak to zrobić? Choćby sprawdzając stan poprzedniej inwestycji przedsiębiorcy. Najlepiej udać się na wybudowane przez niego osiedle i popytać mieszkańców o opinie. Z innymi opiniami można także zapoznać się w internecie. Warto również przejrzeć księgę wieczystą (można to zrobić online), żeby sprawdzić, czy deweloper jest faktycznym właścicielem gruntu, czy może tylko jego użytkownikiem wieczystym.

Istotne jest, by poprosić dewelopera o udostępnienie prospektu informacyjnego inwestycji. Dokument jest podzielony na dwie części: ogólną i indywidualną. Co można w nim znaleźć? W części ogólnej będą umieszczone dane dewelopera, razem z jego sytuacją finansową, informacje o dotychczasowych inwestycjach, które przeprowadził, pozwolenie na budowę czy harmonogram inwestycji. Można tam także znaleźć istotny dla wielu przyszłych mieszkańców stan infrastrukturalny, czyli wszystkie inwestycje zaplanowane w promieniu 1 km od nieruchomości. Z kolei część indywidualna obejmuje dokładny opis lokali, ich ceny, charakterystykę rozkładu pomieszczeń, standard wykończenia czy liczbę kondygnacji.

Osobom, które mają już upatrzone mieszkanie od dewelopera we Wrocławiu, nie pozostaje nic innego, jak finalizacja transakcji. W razie wszelkich wątpliwości, przed podpisaniem umowy, porady można zaczerpnąć u doradcy klienta czy agenta nieruchomości, którzy pomogą rozstrzygnąć sporne kwestie. Warto jednak mieć na uwadze, że zwykle na jedno mieszkanie jest kilku albo nawet kilkunastu chętnych, dlatego lepiej zbyt długo nie zwlekać z podjęciem decyzji.