Jak wygląda recykling papieru?

piątek, 22.10.2021 13:29 808

Z papieru korzystamy codziennie. Jest obecny w domu, szkole i pracy, w postaci zeszytów, książek, dokumentów, paragonów. Papierowe opakowania produktów, takie jak torby na zakupy, zaczęły zyskiwać na popularności jako zamiennik szkodliwego dla środowiska plastiku czy folii. Podobnie jak wiele innych surowców może być poddany recyklingowi. Jak wygląda zatem odzyskiwanie wtórne papieru?

Od kubła na papier aż do papierni

Recykling papieru przechodzi podobną drogę w każdym miejscu w Polsce - cz to duże miasto, jak Warszawa czy Poznań, czy mniejsze miasteczko lub wieś - kiedy kontenery na odpady dowożą śmieci na składowisko, te muszą być poddane sortowaniu i wstępnej obróbce. W przypadku papieru usuwa się z niego wszelkie zanieczyszczenia, tak aby był w pełni czysty. Oczyszczony papier jest przeznaczany albo bezpośrednio do produkowania nowych produktów z papieru, albo może być do zupełnie innych celów, między innymi może użyźniać glebę w procesie kompostowania. Jeśli jednak z papieru chce się uzyskać nowe produkty papierowe, przetransportowywany jest od do papierni, w której dzięki wykorzystaniu specjalnych maszyn cięty jest na małe kawałki. Fragmenty pociętego papieru są następnie podgrzewane w odpowiedni sposób, który sprawia, że papier kruszy się na bardzo drobne włókna celulozy. Proces ten określić można jako zgniatanie i rozwłóknianie. Kolejnym procesem jest odbarwianie, które skutkuje pozbyciem się kleju i tuszu drukarskiego (np. kiedy drugie życie dostaje papier pochodzący z książki). Po odbarwianiu przychodzi kolei na bielenie, najczęściej z wykorzystaniem tlenu, ozonu i nadtlenku wodoru. Cały proces kończy się zaś suszeniem. 

Ważna jest odpowiednia segregacja śmieci

Warto zdać sobie sprawę, że segregacja śmieci, w tym odpadów z papieru, obecnie jest nie tylko czynnością, która przyczynia się do wyrobienia w sobie dobrych nawyków w życiu codziennym, ale jest z punktu widzenia ekologii wręcz konieczna. To z uwagi na wyzwania ekologiczne współczesnego świata wprowadzono obowiązkową segregację śmieci, a przepisy prawne wymuszają, by kubły na odpady komunalne były odpowiednio oznaczone i opisane, tak aby ułatwiały zarówno wstępną segregację, jak i późniejszy wywóz śmieci. I tak, każde gospodarstwo domowe powinno segregować śmieci na papier właśnie, plastiki i metale, opakowania szklane, odpady bio oraz odpady zmieszane. Do pojemnika na papier wrzucać można makulaturę, ulotki, gazety i czasopisma, książki papier biurowy oraz wszystkie opakowania: tektury, kartony, pudełka papierowe itp. Ważne jednak, aby papier był niezabrudzony. Co to oznacza? Papierowe chusteczki i ręczniki, które są zużyte, np. były użyte do wycierania tłustych osadów, zostały zmoczone itd. , nie nadają się do recyklingu i powinny wylądować w koszu na odpady zmieszane. Podobnie powinno wybierać się kubeł na odpady zmieszane, jeśli do wyrzucenia jest karton po mleku czy napojach. Z jakiego powodu? Choć mowa o kartonie, to jest to tylko nazwa zwyczajowa, a skład owego opakowania, oprócz papieru, to też aluminium i plastik.

  • Pamiętaj! Segregacja papieru dotyczy jedynie papieru czystego. Nie znaczy to, że nie może być on zadrukowany czy zapisany - gazety czy zeszyty jak najbardziej wpisują się w filozofię odzyskiwania surowców wtórnych. Chodzi bowiem o czystość w znaczeniu suchości i braku zatłuszczenia czy innego zabrudzenia tego typu.
  • Nie wszystko, co określamy mianem kartonu rzeczywiście wykonane jest z papieru. Część kartonowych opakowań, np. po mleku, jest odpadami wielomateriałowymi. Oprócz celulozy zawierają włókna polipropylenowe czy aluminium. 
  • Nie wszystkie opakowania w stu procentach papierowe nadają się do umieszczenia w kuble na papier. W przypadku przeprowadzania remontu i konieczności utylizacji takich opakowań jak worki po cemencie czy innych materiałach budowlanych, zaleca się, aby wykorzystać podstawiony kontener na odpady budowlane. Minimalizuje się w ten sposób ryzyko, że odpady komunalne zanieczyszczone zostaną substancjami toksycznymi dla środowiska. 

Szacuje się, że aby wyprodukować jedną tonę papieru ściąć trzeba kilkanaście drzew. Wtórne wykorzystanie papieru pomaga zaoszczędzić więc drzewa, które są szalenie potrzebne - produkują życiodajny tlen.