Jak zwiększyć przestrzeń magazynową - zalety podestów magazynowych

niedziela, 1.5.2022 11:22 451

Naturalną tendencją w zagospodarowaniu przestrzeni magazynowych jest lokowane składowanych towarów na najniższym poziomie. Zdaje to egzamin w pierwszym okresie uruchomienia obiektu, lecz w miarę progresu działalności nawet największa hala magazynowa ulega przepełnieniu. Czy konieczna jest inwestycja w nowy magazyn? Czy można powiększyć kubaturę hali, nie ponosząc kosztów rozbudowy? Jak zwielokrotnić przestrzeń magazynową stosując podesty magazynowe? Podpowiadamy.

Planowanie powierzchni magazynowej

Hale magazynowe przeważnie są obiektami o dość dużej kubaturze zarówno w płaszczyźnie poziomej, jak i wzwyż. Wynika to między innymi z potrzeby zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu, czego nie dałoby się osiągnąć w przypadku nisko umieszczonej połaci dachowej.

Potrzeba racjonalizacji istniejącej przestrzeni, skłoniła specjalistów do zwrócenia uwagi na górne, niewykorzystane partie hal w sposób uniwersalny, niezakłócający toku prac logistycznych.

Podesty przemysłowe magazynowe, jako samonośne konstrukcje o dwóch lub nawet trzech piętrach są w naturalny sposób predysponowane to zwiększania obszarów magazynowych, nie naruszając istniejącego już ładu składowania.

Zalety podestów magazynowych

Dodatkowe powierzchnie robocze umieszczone są na cokołach stalowych, pozostawiając swobodny dostęp do dolnych kondygnacji.

Dzięki nowoczesnym systemom połączeń oraz szerokiej gamie akcesoriów podest magazynowy może zostać dostosowany do urządzań logistycznych wspomagających przemieszczanie ładunków.

Nie ma przeszkód technologicznych, by platformę uzupełniać o przenośniki, zjeżdżalnie czy windy.

Podesty magazynowe – korzyści:

  • Zwiększenie kubatury hali bez konieczności przebudowy magazynu;

  • Znaczące ułatwienie segmentacji w przypadku różnych rodzajów składowanych jednostek ładunkowych;

  • Nieskomplikowany i niewymagający istotnych nakładów sił i środków montaż i demontaż podestów pozwala na dowolną konfigurację ustawienia oraz modyfikacje platform w przyszłości;

  • Pełne wykorzystanie istniejącej powierzchni składowania w budynku, a także tworzenie nowych platform;

  • Zwiększenie powierzchni magazynowej nie ponosi za sobą skutków architektonicznych. Magazynu pozostaje w dotychczasowym rozmiarze i pod tym samym adresem. Nie następuje przeniesienie obiektu, zmiana lokalizacji itp.

Użyteczność podestów magazynowych jest zwiększona dzięki możliwości dostosowania systemu do indywidualnych potrzeb przedsiębiorców.

Podesty magazynowe – zastosowanie

Podesty przemysłowe magazynowe są zalecane w przypadku istniejących, prężnie rozwijających się przedsiębiorstw, czy to stricte magazynowych, czy też produkcyjnych.

Nie zmienia to faktu, że planując powierzchnię składowania w nowym obiekcie, już wcześniej można pokusić się o uwzględnienia podestów w projekcie wyposażenia nowego budynku.

Podesty magazynowe można stosować w:

  • Zakładach wytwórczych;

  • Dużych centrach dystrybucji;

  • Infrastrukturze przemysłowej i magazynowej;

  • Punktach sprzedaży detalicznej;

  • Branży e-commerce.

I wielu innych.

Podesty przemysłowe magazynowe — bezpieczeństwo

Za stabilność podestów odpowiedzialne są cokoły, ściany boczne oraz ściany tylne. Te ostatnie zapobiegają także przypadkowemu upadkowi towarów z platformy.

Szczególnie ciekawym rozwiązaniem zaproponowanym na „Italfrost.pl”, są bramki załadowcze grawitacyjne stanowiące dodatkową gwarancję bezpieczeństwa.

Materiały, z których powstają podesty magazynowe, są certyfikowane i wyprodukowane zgodnie z istniejącymi przepisami prawa. Belki nośne w kształcie profilu sigmy poddawane są procesowi ocynkowania. W ten sposób uzyskano warstwę chroniącą przed powstawaniem ognisk rdzy, a także wzmocniono jakość i estetykę.

Współpraca z renomowanym i oświadczonym dostawcą rozwiązań magazynowych przynosi wymierne korzyści na dziś, może też znakomicie usprawnić ewentualne modyfikacje w przyszłości. Warto o tym pamiętać, tym bardziej że przekłada się na zwiększenie zysków oraz redukcję zbędnych kosztów.