Jaki rodzaj regałów magazynowych wybrać?

piątek, 19.11.2021 14:17 481

Regały magazynowe służą do przechowywania ładunków w obiektach logistycznych, przemysłowych i handlowych. W celu zagwarantowania bezpiecznego składowania i obsługi przez personel, są to profesjonalne systemy wykonane w wysokogatunkowej stali. Wybór rodzaju regałów magazynowych jest podyktowany specyfiką całości procesu logistyki wewnętrznej realizowanego w danym przedsiębiorstwie. Zobacz jakie rozwiązanie wybrać.

Klasyfikacja regałów magazynowych

Rodzaj regału magazynowego powinien być dostosowany do typu ładunku, sposobu zarządzania przepływem materiałów w obiekcie, możliwości operacyjnych wózków widłowych czy też wymaganego poziomu zapasów.

Istnieją różne typu klasyfikacji regałów magazynowych, w zależności od:

  • rodzaju składowania – rzędowe lub blokowe,

  • poziomu automatyzacji – standardowe, półautomatyczne, w pełni automatyczne,

  • sposobu montażu do konstrukcji obiektu – statyczne lub dynamiczne.

Podstawowa klasyfikacja obejmuje szereg czynników i jest proponowana przez większość dostawców:

  • regały paletowe rzędowe,

  • regały wjezdne typu Drive-In,

  • regały przepływowe (grawitacyjne),

  • regały satelitarne typu Shuttle,

  • regały magazynowe półkowe,

  • regały mobilne (przesuwne)

  • regały wspornikowe na elementy długie.

Czołowe firmy oferujące systemy regałowe świadczą również pełen zakres usług dodatkowych – od doradztwa projektowego, poprzez przeglądy okresowe, do wynajmu.

Przykładem takiej firmy jest WDX: https://wdx.pl/oferta/regaly-magazynowe/

Wybór rodzaju regałów magazynowych

Wybór rodzaju regałów magazynowych powinien być wynikiem dokładniej analizy potrzeb, możliwości oraz planów rozwojowych przedsiębiorstwa. Z tej perspektywy kluczowe są odpowiedzi na poniższe pytania. Na potrzeby naszej analizy przyjmujemy, że rozmawiamy o obiekcie logistycznym o takiej samej powierzchni.

  • Ile miejsc paletowych potrzebujemy w magazynie? Jeżeli zdecydujemy się na standardowe regały rzędowe możemy pomieścić 50% mniej ładunków niż w przypadku systemu przepływowego, ponad 100% mniej ładunków niż w przypadku regałów wjezdnych typu Drive-In czy też półautomatycznych regałów satelitarnych.

  • Jakie nakłady planujemy przeznaczyć na inwestycję w regały magazynowe? Najdroższym rozwiązaniem są regały przepływowe wyposażone w rolki, dzięki którym możemy ograniczyć ruch wózków widłowych w magazynie. Średnia półka cenowa to system satelitarny oraz Drive-In. Zdecydowanie najtańsze będę standardowe regały rzędowe.

  • Jaką wydajność jesteśmy w stanie uzyskać podczas jednej zmiany przez jeden wózek widłowy? Jest to kluczowy parametr operacyjny w dużych obiektach logistycznych. Teoretycznie, najlepiej w zestawieniu wypadają systemy grawitacyjne, gdyż ich konstrukcja zakłada samoczynne przemieszczanie się ładunku na łożach rolkowych – z punktu wejścia do punktu wyjścia. W praktyce, bezkonkurencyjny jest system rzędowy, z racji na możliwość dedykowania do obsługi jednego systemu wielu wózków widłowych.

Podsumowanie

Przy wyborze systemu regałów magazynowych duże znaczenie ma sposób obsługi regału. Przedsiębiorstwa przechowujące zróżnicowane towary wybierają standardowe regały rzędowe z powodu możliwości bezpośredniego pobrania każdej jednostki ładunkowej – jest to uniwersalne i najbardziej popularne rozwiązanie magazynowe w Polsce.

Systemy blokowe – wjezdne, przepływowe czy też satelitarne – sprawdzają się w przypadku mniejszego zróżnicowania ładunków w magazynie, a z racji na fakt wysokiego współczynnika wykorzystania powierzchni obiektu, są szczególnie popularne wszędzie tam, gdzie koszt budowy i utrzymania hali jest relatywnie wysoki.