Kleszcz u psa: pierwsza pomoc. Rozpoznanie, usuwanie kleszcza i choroby przenoszone przez kleszcze

piątek, 23.2.2024 11:02 103

Mimo niewielkich rozmiarów kleszcze stanowią poważne zagrożenie dla domowych czworonogów. Krwiopijne pajęczaki mogą przenosić groźne patogeny. Aby uchronić psa przed chorobami odkleszczowymi, niezwykle ważne jest szybkie wykrycie pasożyta i jego fachowe usunięcie. Podpowiadamy, jak pomóc psu w przypadku ugryzienia kleszcza.

Jak rozpoznać kleszcza u psa?

Kleszcze to niepozorne pajęczaki, pasożytujące na zwierzętach dzikich, hodowlanych i domowych. Pasożyty te mają owalne, lekko spłaszczone ciało z czarną główką, brązowym pancerzem i 4 parami odnóży. Kleszcze na pierwszy rzut oka dość trudno zauważyć – dorosłe osobniki zwykle mierzą ok. 3-5 mm, z kolei nimfy zaledwie 1,5 mm. Po napiciu się krwi pasożyty jednak znacznie zwiększają swoje rozmiary.

Aparat gębowy kleszczy wyposażony jest w ząbki, które umożliwiają mocne przytwierdzenie się do skóry żywiciela. Kleszcze najczęściej wyszukują na ciele zwierząt miejsca, gdzie skóra jest cienka i silnie ukrwiona. U psów zwykle można więc znaleźć je w okolicach uszu czy w pachwinach.

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Głównym zagrożeniem dla zdrowia psów są nie same kleszcze, ale przenoszone przez nie choroby. Ugryzienie przez pajęczaka może doprowadzić do rozwoju u psa:

  • babeszjozy,
  • boreliozy,
  • anaplazmozy,
  • erlichiozy,
  • bartonelozy,
  • odkleszczowego zapalenia mózgu.

Groźne patogeny dostają się do krwiobiegu psa wraz ze śliną pasożyta. Najczęściej do ich transmisji dochodzi po upływie minimum 24-48 h godzin od rozpoczęcia żerowania kleszcza. Właśnie dlatego tak ważne jest zabezpieczenia psa preparatami przeciwpasożytniczymi takimi jak obroże Foresto, które powodują szybką śmierć pajęczaków, a tym samym minimalizują ryzyko chorób odkleszczowych.

Jak usunąć psu kleszcza?

Jeśli zauważymy u psa kleszcza, powinniśmy go jak najszybciej usunąć. Najlepiej zrobić to przy użyciu pęsety lub specjalnych przyrządów do usuwania pasożytów. Przed zabiegiem warto zabezpieczyć ręce rękawiczkami.

Kleszcza należy chwycić jak najbliżej skóry psa, a następnie pewnym ruchem wyciągnąć pionowo do góry lub wykręcić. W żadnym wypadku nie należy natomiast ściskać go za odwłok czy smarować alkoholem – może to spowodować gwałtowne uwolnienie przez pasożyta groźnych dla psa patogenów.

Po usunięcia kleszcza ranę na skórze psa trzeba zdezynfekować. Warto też bacznie obserwować czworonoga. Jeśli pojawią się u niego jakiekolwiek niepokojące objawy (np. utrata apetytu, apatia, problemy z poruszaniem się, krwiomocz, wymioty), należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Jak chronić psa przed kleszczami?

Każdy opiekun czworonoga powinien pamiętać o odpowiedniej profilaktyce przeciw kleszczom u swojego pupila. Jej najważniejszym elementem jest regularne stosowanie środków eliminujących i odstraszających pasożyty. Obroże przeciw kleszczom zapewniają psom skuteczną ochronę przed pasożytami przez okres do 8 miesięcy. Działają nie tylko na dorosłe pasożyty, ale również ich larwy i nimfy. W sklepie zoologicznym Fera.pl dostępne są również preparaty na kleszcze dla psów w formie kropli, sprayów czy tabletek.