Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową

poniedziałek, 21.3.2022 15:16 475 0

Dziś przy okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją Rasową Wrocławska Rada ds. Równego Traktowania w partnerstwie z Wrocławskim Centrum Integracji oraz Fundacją Dom Pokoju zorganizowały wspólne zamalowywanie napisów niosących obraźliwe treści. Po południu czeka nas jeszcze debata ekspercka, podczas której poruszone zostaną zagadnienia poświęcone problematyce dyskryminacji rasowej w kontekście aktualnych wydarzeń geopolitycznych.
W listopadzie 2021 roku Wrocław jako pierwsze miasto w Polsce przystąpił do elitarnego grona miast sprawiedliwości naprawczej. Stolica Dolnego Śląska od lat wspiera różnorodne działania, których wspólnym mianownikiem jest nastawienie na partycypację obywatelską, dialog i nawiązywanie konstruktywnych relacji międzyludzkich. Zgodnie z rekomendacjami na przyszłość rozwijane są inicjatywy ukierunkowane na społeczność miasta, które odgrywają istotną rolę w tworzeniu restoratywnej przestrzeni Wrocławia.
Jednym z przykładowych działań realizowanych w duchu sprawiedliwości naprawczej jest usuwanie elementów mowy nienawiści z przestrzeni miejskiej miasta Wrocławia. Zadanie  organizowane jest przez Wrocławskie Centrum Sprawiedliwości Naprawczej, osadzone w strukturach Wrocławskiego Centrum Integracji, kieruje do ich realizacji osoby skazane, które w ten sposób mają szansę naprawić wyrządzone społeczeństwu szkody.
- Dziś symbolicznie zamalowujemy napisy, ale za tym idzie szereg realnych działać. Rocznie Wrocławskie Centrum Sprawiedliwości Naprawczej usuwa około 3 tysięcy obraźliwych haseł. - mówił Bartłomiej Cioążyński, doradcą społeczny prezydenta Wrocławia ds. tolerancji i przeciwdziałania ksenofobii. - To działanie unikalne, jedyne takie w Polsce. Robimy to zawsze na zgłoszenie mieszkańców i mieszkanek Wrocławia.Doskonałą okazją do zwrócenia uwagi na problem jest Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową.
- Fakt, że rocznie usuwamy ponad 3 tys. znaków mowy nienawiści w przestrzeni miejskiej, nie oznacza że jest ich coraz więcej, tyko wzrasta świadomość mieszkańców Wrocławia. Nie wyrażają zgody na ich obecność w otoczeniu. - Ewa Żmuda, dyrektor Wrocławskiego Centrum Integracji. - Wrocław to miasto sprawiedliwości naprawczej, czyli miasto które jest budowane na dialogu, wartościach takich jak współpraca i porozumienie.
Należy zwrócić uwagę na fakt, iż Fundacja Dom Pokoju w swoich działaniach stawia na aktywność społeczną, wzajemne poznanie, wsparcie, wspólne działanie, dialog coraz dążenie do porozumienia.
 
Jeszcze dziś o godzinie 17:00 w siedzibie Fundacji Dom Pokoju przy ul. Łokietka 5/1 odbędzie debata ekspercka poświęcona problemowi dyskryminacji rasowej w kontekście aktualnych wydarzeń geopolitycznych.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)