Napoje energetyczne – co musisz wiedzieć, zanim kupisz?

czwartek, 27.1.2022 13:54 668

Wśród dostępnych na sklepowych półkach produktów znajdziemy napoje energetyczne. Jedni sięgają po nie przy okazji każdych zakupów, inni natomiast trzymają się od nich z daleka. Z czego wynikają takie rozbieżności w podejściu i kiedy energetyk jest warty uwagi?

Są sytuacje, w których napoje energetyczne mogą się okazać prawdziwym wybawieniem. Będą nieocenionym wsparciem, kiedy nie potrafimy się skupić i jesteśmy zmęczeni, a jakaś czynność, jak jazda samochodem w nocy, wymaga od nas pełnej mobilizacji. Jednocześnie nieumiejętne korzystanie z tego rodzaju produktów może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Ponieważ energetyk może nam zarówno pomóc, jak i zaszkodzić, opinie na jego temat są tak różne. Co jeszcze warto wiedzieć?

Co znajdziemy wewnątrz napoju energetycznego?

Skład napoju energetycznego musi być tak skomponowany, by napój bardzo szybko dostarczył energii i pozwolił się skoncentrować. Właśnie dlatego jednym z podstawowych składników jest kofeina i guarana, która również kofeinę zawiera, ale zdaniem naukowców guarana jest lepiej przyswajalna niż sama kofeina. Do tego istotnym związkiem jest tauryna wpływająca na funkcjonowanie układu nerwowego i pozwalająca na maksymalne skupienie i koncentrację. Obecny jest też cukier, woda, a nie raz i witaminy. Są też energetyki, których skład zawiera szereg konserwantów i barwników. Z tego względu przed zakupem musimy bliżej przyjrzeć się etykiecie. Dobrej jakości napoje energetyczne można znaleźć na przykład na stronie https://osheeshop.eu/napoje-energetyczne,93,0.html. Skoro wiemy już, co może znajdować wewnątrz energetyka, prześledźmy, kiedy warto po niego sięgać, a kiedy są przeciwwskazania do stosowania.

Kiedy po energetyk sięgać, a kiedy z niego zrezygnować?

Już po kilkunastu minutach zawarta w energetyku kofeina się wchłania, a nasz organizm zaczyna reagować na spożyty napój. Zwiększa się nasze ciśnienie krwi, przestajemy odczuwać zmęczenie i potrafimy się skoncentrować. Oznacza to, że napój energetyczny może nam pomóc, kiedy musimy się nad czymś bardziej skupić. To propozycja dla kierowców, studentów, osób pracujących po godzinach, a zwłaszcza w nocy. Dopóki będziemy stosować go tylko w nagłych sytuacjach i sporadycznie, nie musimy się obawiać, że napój ten w jakiś sposób nam zaszkodzi. Jednak musimy mieć na względzie właściwości kofeiny – odradza się ją osobom mającym kłopoty z układem krążenia, dzieciom, młodzieży, kobietom w ciąży i karmiącym. Poza tym działa uzależniająco, co oznacza, że przy systematycznym spożywaniu energetyków też możemy się uzależnić.

Warto zwrócić uwagę na to, że napoje energetyczne zawierają dużo cukru. Cukier także pobudza, a przy tym dzięki niemu napój ma przyjemny smak. Jednocześnie jest niewskazany dla osób chorych na cukrzycę i tych, które są na diecie. Jeśli zamierzamy stracić kilka kilogramów i dbamy o nasz jadłospis, postarajmy się również minimalizować ilość energetyków, bo mogą nam utrudnić osiągnięcie celu.