Nawadnianie małego ogrodu – jak je wykonać?

środa, 17.8.2022 16:40 279

Piękny ogród, to ozdoba działki, dopełnienie domu i wreszcie to idealna przestrzeń do wypoczynku. Bez względu na metraż, pielęgnacja ogrodu zawsze wymaga dobrego planu. Dzięki niemu, jesteśmy w stanie zminimalizować zakres prac i zmaksymalizować efekt wizualny. Planując ogród musimy wziąć pod uwagę takie kwestie jak rozmieszczenie roślin, rodzaj trawnika, małą architekturę i kilka innych kwestii. Jednak to, o czym musimy bezwzględnie pamiętać, jeżeli zależy nam pięknym ogrodzie to nawadnianie.

Nawadnianie małego ogrodu – jak je zaplanować?

System nawadniania małego ogrodu może wydawać się zbytecznym wydatkiem, przecież bez problemu podlejemy ogród z pomocą węża ogrodowego. Oczywiście, że tak. Możemy po prostu kupić 20 metrów węża i dobrą końcówką do zraszania. Jednak w okresie letnim, kiedy ziemia wysycha szybko i musimy regularnie nawadniać rośliny, codzienne podlewanie trawnika może okazać się uciążliwe i czasochłonne. Kiedy dodamy do tego 2 tygodniowy wyjazd na urlop, po powrocie możemy napotkać niezbyt miły krajobraz. W myśl zasady, lepiej zapobiegać niż leczyć, zdecydowanie lepszym i perspektywicznym pomysłem jest zaplanowanie systemu automatycznego podlewania. Nie dość, że zaoszczędzi nam mnóstwo czasu, to jeszcze w połączeniu z programowalnym sterownikiem, zadba o nasz ogród podczas naszej nieobecności. 

System automatycznego podlewania do małego ogrodu

Montaż systemu automatycznego nawadniania jest kosztowny, zwłaszcza jeżeli chcemy powierzyć go profesjonalnej firmie. Możemy jednak wybrać alternatywne rozwiązanie, jakim jest zakup podzespołów i samodzielny montaż, który wcale nie jest taki trudny. Oczywiście, jeżeli nie czujemy się na siłach, lepiej powierzyć to specjalistom. Jednak domowi majsterkowicze bez problemu powinni poradzić sobie, ze stworzeniem prostego systemu automatycznego nawadniania do małego ogrodu.

Z czego powinien składać się system automatycznego nawadniania?

Prosty system automatycznego nawadniania do małego ogrodu będzie składał się z kilku podstawowych elementów, takich jak:

  • Zraszacze – wynurzalne, młoteczkowe, lub wahadłowe, rodzaj i ilość zależny będzie od wielkości oraz kształtu ogrodu;
  • Linia kroplująca – przyda się do podlewania ogródków skalnych, szpaleru drzewek, żywopłotów;
  • Rury do wykonania instalacji wodnej;
  • Złącza, kolanka trójniki do połączenia rur z poszczególnymi zraszaczami;
  • Puszki przyłączeniowe;
  • Elektrozawory;
  • Programator/sterownik.

Elementy te zakupimy na przykład w internetowych hurtowniach ogrodniczych, lub w stacjonarnych sklepach ogrodniczych czy marketach budowlanych. 

Jak wykonać instalację automatycznego nawadniania?

Wykonanie instalacji automatycznego nawadniania rozpoczynamy od rozrysowania na kartce ogrodu, wraz z wymiarami i rozmieszczenia poszczególnych zraszaczy oraz wyznaczenia miejsca ułożenia instalacji. Po przygotowaniu takiego roboczego projektu, możemy przystąpić do prac ziemnych. Pierwszym krokiem będzie wykopanie niewielkich rowków w ziemi, w których rozłożymy rurę doprowadzającą wodę. Następnie w miejscu przeznaczonym na zraszacz, wykopujemy otwór na puszkę przyłączeniową i osadzamy w nim zraszacz lecząc go z rurą. W ten sposób instalujemy wszystkie przewidziane zraszacze. Po rozmieszczeniu i połączeniu rur ze zraszaczami za pomocą trójników i złączek, w studzience przyłączeniowej łączymy instalację z elektrozaworami i ujęciem wody. Na każdą sekcję potrzebujemy jednego elektrozaworu. Do małego ogrodu powinien wystarczyć jeden, chyba że chcemy aby linia kroplująca była zasilana osobno. Kolejnym krokiem jest test szczelności instalacji - uruchamiamy nawadnianie i sprawdzamy czy instalacja jest szczelna, szczególnie w miejscach łączenia. Jeżeli wszystko jest ok, możemy zakopać rury i zająć się ustawianiem programatora.