Nerwica- jakie są objawy i jak wygląda leczenie nerwicy?

wtorek, 28.12.2021 09:05 1184

Leczenie nerwicy wymaga czasu, jednak podjęcie tego wysiłku może przynieść wiele pozytywnych skutków w zakresie codziennego funkcjonowania. Wśród metod najczęściej stosowanych w przypadku nerwicy wymienia się psychoterapię, farmakoterapię, a także zmianę stylu dotychczasowego życia i przekonań. Czym jest nerwica? Jak wygląda leczenie nerwicy?

Czym jest nerwica?

Nerwica to zaburzenie lękowe, u którego źródeł leżą nieuświadomione wewnętrzne konflikty. Szacuje się, że w Polsce z problemem nerwicy zmaga się około 8 milionów osób, jednak statystyki te stale wzrastają, biorąc pod uwagę czas pandemii, styl życia Polaków, a także czynniki genetyczne i różnice indywidualne. Leczenie nerwicy w Empatio może jednak pomóc w odzyskaniu dobrostanu psychicznego, zapewniając powrót do prawidłowego funkcjonowania. Chociaż zaburzenia nerwicowe nazywane są chorobą duszy, tak naprawdę objawy odczuwane są na całym ciele. Zjawisko to nazywane w psychologii jest somatyzacją. Bagatelizowane i nieleczone bóle okolic ciała, jak głowa, brzuch, kręgosłup, czy mięśnie mogą być oznakami nerwicy. Kiedy nie są leczone, mogą nasilać się latami, prowadząc do poważnych schorzeń. 

Jakie są objawy nerwicy?

Psychologowie zauważają, że dolegliwości nerwicowe konsultowane są najczęściej przez innych specjalistów, gdyż pacjenci zgłaszają się do lekarzy z problemami, takimi jak bóle głowy, bóle brzucha, czy okolic kręgosłupa. Najczęściej wśród specjalistów wymienia się tutaj neurologa, lekarza rodzinnego, kardiologa oraz gastrologa. Kiedy badania nie wykazują żadnych nieprawidłowości, można przypuszczać, iż problem tkwi w sferze psychicznej i warto rozważyć wówczas konsultację z psychologiem oraz lekarzem psychiatrą. Wśród najpopularniejszych objawów nerwicy wymienić można:

  • Ogólny lęk,
  • niepokój,
  • koszmary,
  • bóle brzucha,
  • bóle głowy,
  • bóle okolic kręgosłupa,
  • bóle mięśni,
  • zaburzenia dysocjacyjne, 
  • zaburzenia pamięci,
  • problemy ze snem,
  • trudności w zakresie podejmowania decyzji,
  • nadciśnienie,
  • problemy skórne (wysypka, egzema),
  • mdłości,
  • suchość w ustach.

Nie bagatelizuj objawów somatycznych – Mogą być objawem nerwicy

Przyczyny nerwicy

Zdaniem psychologów problem nerwicy dotyka szczególnie osoby zmagające się w problemami wewnętrznymi. Ponadto wymienia się tutaj czynniki genetyczne (np. kiedy rodzice byli osobami wysoko wrażliwymi), problemy związane z gospodarką hormonalną. Według badań w gronie osób najbardziej narażonych na ryzyko wystąpienia nerwicy wymienia się osoby po silnych przeżyciach, które doświadczyły urazów psychicznych, osoby wysoko stresowe oraz osoby przemęczone. 

Rodzaje zaburzeń nerwicowych

Chociaż nerwica najczęściej pojmowana jest jako jedno, konkretne zaburzenie, tak naprawdę w worku zaburzeń nerwicowych mieści się wiele innych chorób, o których należy tutaj wspomnieć.

Fobie

Problem fobii występuje wówczas, kiedy osoba spotyka się ze stresorem generującym nieuzasadniony lęk. Wśród najczęstszych fobii wymienia się strach przed wysokością, strach przed pająkami, niespecyficzne lęki (np. przed nożami, metalowymi przedmiotami, czy ciasnymi pomieszczeniami). W przypadku fobii jedną z najczęściej stosowanych technik okazuje się terapia poznawczo behawioralna polegająca na stopniowej ekspozycji czynnika stresogennego. Dzięki temu osoba uświadamia sobie, iż lęk znajduje się wyłącznie w jej głowie i może nad nimi panować, a przedmiot fobii nie stanowi tak naprawdę realnego zagrożenia. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj także fobia społeczna manifestująca się lękiem przed przebywaniem w zatłoczonych pomieszczeniach oraz niechęcią do przebywania z innymi ludźmi.

Arachnofobia to jedna z najczęstszych fobii

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne 

W przypadku zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych (OCD) u pacjentów występują natrętne myśli oraz zachowania. Przykładem zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych są natrętne mycie dłoni (osoba jest przekonana, ze wszędzie znajdują się bakterie), perfekcjonizm, czy natrętne dotykanie włosów. 

Osoba odczuwa silny przymus wykonywania danej czynności. Nie jest w stanie skupić się na niczym innym, natomiast brak działań zmierzających do redukcji napięcia prowadzi do jeszcze większej frustracji.

Częste mycie rąk oraz strach przed bakteriami może być objawem  OCD

Hipochondria

Osoby zmagające się z hipochondrią nieustannie obawiają się o swoje zdrowie i życie. Boją się, że zwlekanie z dokonaniem wyników badań może zaszkodzić ich życiu i zdrowiu. Pacjenci bardzo często wymyślają sobie choroby, których nie ma. U lekarza podają objawy typowe dla danej przypadłości, jednak często nie znajdują one potwierdzenia w wynikach badań.

Lekarze coraz częściej diagnozują hipochondrię

W jaki sposób przebiega diagnoza nerwicy?

Diagnoza nerwicy opiera się na obserwacji objawów zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Należy jednak pamiętać, iż zaburzenia nerwicowe są poważną przypadłością i nigdy nie należy ich bagatelizować. Dolegliwości bólowe w ciele sprawiają nie tylko fizyczny, ale także psychiczny dyskomfort. Bardzo często osobami, które dostrzegają u pacjenta problem nerwicy, są neurolodzy, kardiolodzy, a także gastrolodzy oraz seksuolodzy. Napięcie mięśniowe powoduje przewlekłe bóle kończyn oraz mięśni. Kiedy ciało jest pospinane, natomiast wyniki badań okazują się prawidłowe, budzi się tutaj wątpliwość, czy dana osoba nie zmaga się przypadkiem z zaburzeniami nerwicowymi. Kiedy wszystkie możliwe przypadłości zostają wykluczone, lekarz namawia najczęściej pacjenta do dokonania konsultacji psychologicznej lub psychiatrycznej. Kiedy objawy są zgodne, najczęściej ustalany jest proces leczenia, skupiający się najczęściej na podaniu leków przeciwdepresyjnych oraz rozpoczęciupsychoterapii.

Jeżeli dostrzegasz u siebie objawy nerwicy- Zgłoś się do specjalisty 

 

Empatio
Al. Architektów 10/3
ul. Szybowcowa 50/28
Wrocław

Rejestracja telefoniczna: 535 989 536
WWW: https://psycholog-ms.pl/kontakt/