Będą bronić Wyspy Słodowej pod gabinetem Dutkiewicza. Podpisz petycję!
Grupa społeczników chce ponownego otwarcia Wyspy Słodowej i przekształcenia istniejącej tam kamienicy w centrum kultury.
26 stycznia o godzinie 13:30 Grupa Inicjatywna Wyspa Słodowa 7 przekaże na ręce prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza List Otwarty w obronie Wyspy oraz dotyczący przyszłości zlokalizowanej tam kamienicy.
CZYTAJ O POWODACH ZAMKNIĘCIA WYSPY SŁODOWEJ
- Gmina Wrocław wystawiła jedyną na Wyspie kamienicę na przetarg. Od inwestora oczekuje 7 mln złotych. Plan zagospodarowania przestrzennego sugeruje wykorzystanie otwartej dotąd dla wrocławian i turystów Wyspy jako zaplecza noclegowo-usługowego. A to w konsekwencji grozi sprywatyzowaniem przestrzeni publicznej ważnej dla mieszkańców Wrocławia - mówi w imieniu Grupy Inicjatywnej Wyspa Słodowa 7 Jakub Szymczak.
Inicjatywa jest nieformalną grupą skupiającą społeczników, animatorów kultury, artystów i dziennikarzy. - Chcemy szukać pozytywnych scenariuszy dla Wyspy. Proponujemy przekształcenie kamienicy w otwarte centrum społeczno-kulturalne. Szczegóły pomysłu jak i listę osób, które idee poparły, przedstawimy w najbliższą środę o godzinie 13:30 na briefingu przed kancelarią prezydenta przy ul. Sukiennice 9 - dodaje Szymczak.
Członkowie Grupy Inicjatywnej Wyspa Słodowa 7 idą do prezdenta miasta z petycją, pod którą podpisało się już ponad 1200 osób.
TREŚĆ PETYCJI
Wyspa Słodowa to unikatowe miejsce, znajdujące się w sercu Wrocławia, tak bardzo wyróżniające się pośród krajobrazów innych miast. Jest to jednocześnie miejsce posiadające autonomię w swoim DNA - odizolowane od reszty miasta meandrami Odry. Adres Wyspa Słodowa 7 to także jedyna na wyspie kamienica, która ostała się z obecnej tam przed wojną gęstej zabudowy.
Wyspa Słodowa 7 to budynek, którego potencjał zostanie wykorzystany, jeśli trafi w ręce mieszkańców miasta, z pomysłem zagospodarowania tej przestrzeni na działania społeczne i kulturalne.
Wyspa Słodowa 7 powinna służyć jako prawdziwe laboratorium kultury, miejsce dla oddolnych inicjatyw obywatelskich.
Wyspa Słodowa zagrożona jest sprywatyzowaniem - nie chcemy jej stracić. Gmina wystawiła na sprzedaż kamienicę na Wyspie Słodowej 7, z przeznaczeniem jej na ekskluzywne apartamenty dla nielicznych. A stąd już tylko krok do stworzenia zamkniętej enklawy.
Wyspa Słodowa to wyjątkowa przestrzeń, która służyła dotychczas jako faktyczne miejsce spotkań, tymczasem dostęp do niej jest systematycznie ograniczany: zrezygnowano z organizacji dużych koncertów (do czego Wyspa została wcześniej przystosowana), wejście na Wyspę w nocy jest niemożliwe (to przejaw niepokojącej tendencji zamykania i grodzenia przestrzeni miejskiej).
Kierując się troską o przyszłość Wyspy Słodowej popieram pomysł stworzenia tam centrum społecznego i gwarancji zachowania wolnej przestrzeni Wyspy dla wszystkich.
Komentarze (2)