Nowe obostrzenia w Polsce od 27 marca. Lockdown na Wielkanoc

sobota, 27.3.2021 12:32 682 1

Twardy lockdown w Polsce. Rząd zwiększa obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. Od 27 marca do 9 kwietnia zamknięte będą żłobki i przedszkola, większość sklepów oraz wprowadzony zostanie limit klientów w aptekach. Mniej wiernych wejdzie także do kościołów. Sprawdź, jakie obostrzenia będą obowiązywać w najbliższych dniach i na Wielkanoc.

Nowe obostrzenia ogłosił 25 marca premier Mateusz Morawiecki. Zdaniem rządu to ostatni moment na próbę zatrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa. W środę w Polsce oficjalnie stwierdzono 29 978 nowych przypadków COVID-19, co było najwyższym wynikiem od początku pandemii. Jednakże w czwartek te liczby są jeszcze większe – 34 151 zakażeń i 520 zgonów. Dlatego rząd zwiększa obostrzenia wprowadzone 20 marca. Tego dnia cały kraj stał się czerwoną strefą – pozamykano kina, teatry, większość sklepów w galeriach handlowych.

– Polska znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy. Napór trzeciej fali koronawirusa jest bardzo silny. Dziś mamy zarejestrowany najwyższy wzrost zakażeń – ponad 34 tys. Mamy zajętych na tę chwilę ponad 70 proc. łóżek i łóżek respiratorowych. Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia – powiedział Morawiecki.

Dodał, że Polska jest o krok od przekroczenia granicy, poza którą „nie będzie można leczyć obywateli we właściwy sposób”. Zdaniem premiera to nie sprzęt jest wąskim gardłem, a brak personelu medycznego. Lekarzy i pielęgniarek, którzy każdego dnia pracują po kilkanaście godzin. Morawiecki podkreślał, że „naszą jedyną bronią są szczepionki”.

– Nawet najtrudniejsze decyzje są jak najbardziej konieczne – powiedział premier.

W sumie od początku pandemii potwierdzono oficjalnie 2 154 821 przypadków i 50 860 zgonów z powodu COVID-19.

Twardy lockdown. Nowe obostrzenia od 27 marca

– Aby opanować tempo rozwoju COVID-19, musimy ograniczyć mobilność społeczną, która jest kluczowa w walce z koronawirusem. Wszystkie decyzje w sprawie obostrzeń podejmujemy wspólnie z naszymi ekspertami z dziedziny zdrowia publicznego, wirusologami i epidemiologami – informuje rząd.

Zamknięte sklepy

  • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2000 mkw zostaną zamknięte.
  • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób:

  • 1 osoba na 15 mkw.2 – w sklepach do 100 mkw.,
  • 1 osoba na 20 mkw.  – w sklepach powyżej 100 mkw.

Lockdown na Wielkanoc. Bez ograniczenia w przemieszczaniu się

Podczas ubiegłorocznej Wielkanocy rząd wprowadził zakaz przemieszczania się. Większość obywateli pozostała we własnych domach. W tym roku tak nie będzie, chociaż premier apeluje, żeby spędzić święta jedynie w najwęższym rodzinnym gronie.

– To trudny apel, bo to święta, które mają nieść nadzieję i radość.

  • Można spotykać się jedynie w grupach pięcioosobowych – nie licząc domowników. Osoby po szczepieniach przeciwko COVID-19 nie są wliczane.

Twardy lockdown a edukacja. Przedszkola i szkoły zamknięte

  • Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, zamknięte zostaną żłobki i przedszkola.
  • Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).
  • Ważne! Rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Lockdown w Wielkanoc. Czy kościoły będą otwarte?

  • Od 27 marca, w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

24 marca Ministerstwo Zdrowia oraz Konferencja Episkopatu Polski wydały wspólne oświadczenie dotyczące przestrzegania ograniczeń. 

„Kierując się troską o życie i zdrowie wiernych, uczestniczących w życiu Kościoła, apelujemy do wszystkich księży proboszczów o bardzo poważne podejście do obowiązujących zasad dotyczących liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach” – napisano.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne

  • Od 27 marca zakaz działalności obejmie także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce.

Sport – tylko zawodowy

  • Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.

Polska niechlubnym liderem 

Polska utrzymuje się w ścisłej czołówce krajów z całego świata z największym dobowym przyrostem osób z pozytywnym wynikiem koronawirusa. Więcej zakażeń stwierdza się m.in. w Brazylii, USA czy Indiach, gdzie żyje znacznie więcej ludzi.

– Musimy walczyć o zdrowie i życie obywateli oraz miejsca pracy Polaków. Dlatego w lutym, gdy można było pozwolić - lekko poluzowaliśmy niektóre branże. Dziś trzeba je znów zaostrzyć, żeby ograniczenie mobilności pozwoliło przerwać łańcuch zakażeń. Covid atakuje często ludzi coraz młodszych, także poniżej 40. roku życia. Potrzebujemy narodowej solidarności – apelował premier.

Obecnie zajętych jest 27 118 łóżek dla pacjentów z COVID-19 we wszystkich szpitalach w kraju (blisko 75 proc. zajętości). Zajętych jest 2620 respiratorów z dostępnych 3473 (ponad 75 proc.).

Minister zdrowia Adam Niedzielski, tłumacząc wprowadzone obostrzenia, mówił, iż nie ma wątpliwości, że trzecia fala przewyższy drugą falę, która była jesienią. Będzie więcej zachorowań i większa liczba hospitalizacji.

– Brytyjska mutacja wirusa spowodowała, że coraz więcej zakażonych koronawirusem osób trafia do szpitali – zauważył Niedzielski.

Zdaniem ministra zdrowia sytuacja jest trudna, a na Mazowszu i na Śląsku bardzo trudna. Głównie w woj. śląskim, które z pozycji średniej w Polsce stało się liderem zachorowań w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. Sytuacja na Śląsku będzie wymagała specjalnych rozwiązań, być może transportu pacjentów poza województwo. Dobrym przykładem działania obostrzeń ma być woj. warmińsko-mazurskie, gdzie spada liczba zachorowań w regionie. 

Źródło: wroclaw.pl

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Odpowiadasz na komentarz:
czwartek, 01.01.1970 01:00
Panie Morawiecki znowu Pan kombinuje. Jaka jest różnica w bytnością ludzi w restauracji 1 osoba na 20m a bytnością ludzi w kościele? Myślałem, że już nie ma covida jak Pan obiecywał przed wyborami. Ale niektórzy robią na tym kasę, respiratory, maseczki, teraz łóżka poniemieckie ze złomu za 400tys.. Może zamiast "wystarczy nie kraść" teraz'WYSTARCZY MÓWIC PRAWDE"
sobota, 27.03.2021 12:56
Panie Morawiecki znowu Pan kombinuje. Jaka jest różnica w bytnością ludzi w restauracji 1 osoba na 20m a bytnością ludzi w kościele? Myślałem, że już nie ma covida jak Pan obiecywał przed wyborami. Ale niektórzy robią na tym kasę, respiratory, maseczki, teraz łóżka poniemieckie ze złomu za 400tys.. Może zamiast "wystarczy nie kraść" teraz'WYSTARCZY MÓWIC PRAWDE"