Odwierty pod pompy ciepła: jak przebiega ich wykonywanie?

środa, 17.8.2022 21:36 207

Coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie swoich nieruchomości za pomocą pomp ciepła. Proces ich założenia jest kosztowny i wymaga sporych nakładów sił, lecz to inwestycja, która zwróci się w czasie. Czym są pompy ciepła? Jak wygląda proces wykonania pod nie odwiertów? Odpowiadamy poniżej.

Czym jest pompa ciepła?

Jest to urządzenie, którego zadaniem jest pobieranie energii cieplnej z otoczenia ogrzewanego budynku. Może się to odbywać z powietrza, wody lub gruntu. My jednak skupimy się na tym ostatnim rodzaju. Pozyskiwana w ten sposób energia przekształcana jest przy użyciu prądu w energię zdatną do ogrzewania nieruchomości, wody lub chłodzenia pomieszczeń w trakcie upałów.

Wiele ludzi decyduje się na zamontowanie pompy ciepła ze względu na jej ekonomiczność i ekologiczność. Zapewnia ona niskie koszty ogrzewania, a także potrafi pracować bezawaryjnie przez nawet kilkadziesiąt lat. Jest to także rozwiązanie niezwykle ekologiczne, ponieważ opiera się o wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii.

Odwierty pod pompy ciepła - kiedy rozpocząć pracę?

Skuteczne wykonanie odwiertów pod pompę ciepła wymaga dodatniej temperatury, dlatego też najlepiej wykonywać je w okresie pomiędzy marcem a listopadem. O wykonaniu odwiertu najlepiej pomyśleć na etapie stawiania fundamentów budynku. Dlaczego? Ponieważ maszyny do ich przeprowadzenia potrzebują sporo miejsca do pracy, a z tym może być problem po skończonej budowie domu.

Wybierając wykonawcę inwestycji warto postawić na firmy o sprawdzonej renomie. Potencjalne błędy podczas prac mogą mieć poważne konsekwencje. Zadaniem profesjonalnego wykonawcy jest zapewnić nam projekt geologiczny, a także dokumentację wykonawczą. Na jej podstawie powinien doradzić nam najbardziej efektywną głębokość i liczbę odwiertów.

Jak przebiega wykonanie odwiertów pod pompy ciepła?

Sposób wykonania w głównej mierze zależy od rodzaju podłoża, jednak najczęściej prace wykonywane są metodą płuczkową. Pozostałości ziemi powstałe w wyniku wiercenia są wypłukiwane wodą i przenoszone do otworu płuczkowego. W celu wykonania odwiertu używa się sond geotermalnych wykorzystując ich ciężar. Urządzenie mocuje się za pomocą obsypki kwarcowej.

Następnie układane podwójnie są rury polietylenowe. Technika ta zapewnia niezawodność połączeń. Prace zakończone są próbą ciśnieniową, która pozwala sprawdzić, czy odwiert został właściwie wykonany. Czas trwania wywiercenia około 100-metrowego otworu z założeniem orurowania wyniesie maksymalnie kilka godzin.