Outsourcing pracowniczy a VAT: co trzeba wiedzieć?

środa, 23.2.2022 16:57 1403

Nie brakuje działalności gospodarczych, dla których zatrudnianie pracowników na umowę o pracę to zbyt duże obciążenie fiskalne. W jaki sposób takie przedsiębiorstwa mogą szybko zyskać dostęp do wykwalifikowanej kadry? Ciekawą alternatywą jest outsourcing pracowniczy. Co trzeba o nim wiedzieć?

Outsourcing pracowniczy a ZUS — najważniejsze informacje

Warto zwrócić uwagę na to, że nie istnieje jednolita definicja tej formy zatrudnienia. Często wskazuje się na to, że outsourcing pracowniczy a praca tymczasowa to dwa bardzo podobne, a jednak zupełnie różne z punktu widzenia prawa pracy zagadnienia.

Od pewnego czasu Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Państwowa Inspekcja Pracy zwracają dużą uwagę na to, że outsourcing nie ma jednolitej definicji prawnej. Określa się go jako zadania, które dla wybranego przedsiębiorstwa wykonują podmioty zewnętrzne. To bardzo szeroka interpretacja.

Stwarza to pewne ryzyko, które bezpośrednio wykona z artykułu 231 Kodeksu Pracy. Warto wskazać też na wyrok Sądu Najwyższego z 2 października 2019 roku (II UK 103/18), który orzekł rację przedsiębiorcy, który korzystał z tej formy zatrudniania. Właśnie takie niuanse prawne sprawiają, że warto zapoznać się z tematem outsourcingu pracowniczego dokładniej, na przykład na stronie: https://kono.jobs/outsourcing-pracowniczy/.

Jak powinna być skonstruowana umowa o outsourcing pracowniczy?

Dokument musi regulować szereg ważnych kwestii, których wymaga obowiązujące w Polsce prawo. Przede wszystkim trzeba jasno zaznaczyć, jakie obowiązki biorą na siebie obie strony biorące udział w takiej współpracy. To szczególnie ważne w razie kontroli ZUS.

Trzeba m.in. pamiętać o tym, by w formularzu ZUS ZWUA w odpowiednim momencie wyrejestrować pracowników oraz by podać odpowiedni kod przyczyny takiego zajścia. Niektórzy przedsiębiorcy mylnie składają formularz ZUS ZIPA lub niewłaściwie wypełniają dokument ZCNA.

Praktyka wielu firm, które korzystają z outsourcingu, pokazuje, że najlepszym sposobem jest zdanie się na profesjonalistów. Można tu wskazać na przykład na firmę Kono.jobs, która pomaga przejść przez cały proces szybko, jednocześnie dostarczając nam odpowiednio wykwalifikowanej załogi.

Wsparcie agencji oznacza dla naszego przedsiębiorstwa sporo zalet. Można tu wskazać na:

  • minimalizację kosztów zatrudnienia,
  • oszczędność czasu,
  • usprawnienie pracy w firmie,
  • ograniczenie liczby osób przebywających na zwolnieniu chorobowym.

Outsourcing pracowniczy a VAT

Ten model współpracy opiera się na tym, że tylko dwie strony są związane umową: leasingobiorca oraz leasingodawca, którym może być na przykład agencja pośrednictwa pracy. Nie zachodzi tu konieczność podpisywania dodatkowej umowy z wybranymi osobami.

Najlepsze agencje działające na rynku, zapewniają pełne wsparcie przy rozliczaniu takiej usługi. Odbywa się ono na podstawie faktury VAT, którą zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem można odliczyć od kosztów prowadzenia działalności.

Warto pamiętać też o tym, że firma, którą będą wspierać pracownicy pozyskani przez outsourcing, nie musi też martwić się dodatkowymi składkami czy zapleczem socjalnym. Wszystkie te obowiązki leżą w gestii agencji, która pośredniczy w ich pozyskiwaniu.

To uniwersalna, bardzo elastyczna metoda, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Bardzo niskie koszty (zwłaszcza gdy porównamy je do umowy o pracę), duża elastyczność czy dostęp do fachowych, wykwalifikowanych kadr, które możemy pozyskać bez konieczności przeprowadzania naborów, to kolejne zalety, obok których trudno przejść obojętnie.