Panele szklane do kuchni - wady i zalety

środa, 17.8.2022 21:12 117

Panele szklane świetnie sprawdzają się jako dekoracja w kuchni, jednak pełnią rolę funkcjonalnego wykończenia ścian. Wykonane są ze szkła hartownego, a ozdobione wybranym wzorem mogą podkreślić design wybranego pomieszczenia. Doskonale zastępują płytki lub panele montowane nad blatem roboczym. Poznajmy ich zalety oraz wady.

Zalety paneli szklanych do kuchni

Panele szklane do kuchni są produktem, który wykonywany jest na zamówienie. Pozwala to na jego pełną personalizację i indywidualnie dopasowanie do naszych potrzeb. Materiał, z jakiego produkowane są te elementy to szkło hartowane. Jest ono nie tylko bezpieczne, ale również maksymalnie eleganckie, z gładką i odbijającą światło powierzchnią. Dzięki temu zapewnia modny i nowoczesny wygląd kuchni z każdej strony. Możliwość zamówienia panelu szklanego w jednym kawałku umożliwia także monolitycznej płaszczyzny w pasie roboczym kuchni, bez zbędnych łączeń.

Ponadto panele szklane mogą być całkowicie spersonalizowane, a co za tym idzie - w pełni dopasowane do stylistyki i kolorystyki naszej kuchni. Na panelu może być nadrukowana grafika, moty lub wzór, który wybierzemy z ogólnodostępnych baz zdjęć, z bazy zdjęć producenta bądź z własnych zasobów. Jedynym ograniczeniem jest odpowiednia, wysoka rozdzielczość zdjęcia bądź grafiki.

Oprócz tego panele do kuchni ze szkła hartowanego są maksymalnie trwałe i bezpieczne w użytkowaniu. Są odporne na działanie skrajnych temperatur, promieniowanie ultrafioletowe oraz uszkodzenia mechaniczne. Ponadto jest łatwe do utrzymywania w czystości. Wystarczy ogólnodostępny detergent do szyb oraz ręczniki papierowe lub ścierka z mikrofibry, by usunąć z panelu nawet najtłustsze plamy.

Panele zamówione u producenta wykonywane są także na wymiar. Dzięki temu nie musimy iść na żadne kompromisy dotyczące długości i szerokości szkła.

Wady paneli szklanych do kuchni

Lacobel do kuchni, oprócz wielu zalet, posiada także drobne wady. To materiał dobry dla osób, które na bieżąco utrzymują czystość w kuchennym obszarze roboczym. Szkło czyści się niezwykle łatwo i szybko, ale także łatwo ulega zabrudzeniom. Zacieki, krople wody czy odciski palców mogą popsuć nienaganny efekt. Łatwo jednak poradzić sobie z tym problemem, aplikując na powierzchnię folię propylenową, która minimalizuje powstawanie zabrudzeń. Szkło nad płytą indukcyjną nie nadaje się także do każdego rodzaju wystroju. Nie sprawdzi się w aranżacjach prowansalskich czy rustykalnych. To rozwiązanie raczej dla wnętrz nowoczesnych.