Planujesz rozpocząć własną działalność, ale nie chcesz jej jeszcze rejestrować?

środa, 9.3.2022 08:39 130

Chcąc rozpocząć własną działalność bywa tak, że nie chcemy jej od razu rejestrować. Dzieje się tak z różnych przyczyn. Może wynikać to z tego, że nie wiemy jak rozwinie się nasz biznes lub po prostu chcemy traktować to jako dodatkowe źródło dochodu. Z uwagi na to, często między innymi to korepetytorzy czy osoby robiące własnoręczne rzeczy chętnie z tego korzystają. Niezależnie od powodu, warto znać kilka podstawowych zasad, które umożliwią Ci prowadzenie działalności rejestrowanej zgodnie z prawem. Po pierwsze, przychód nie może przekroczyć 50 procent minimalnego wynagrodzenia. Po drugie, jeśli prowadziłeś działalność gospodarczą w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie możesz podjąć się tej formy działalności. Są to dwie najważniejsze kwestie, które należy uwzględnić.

Czy potrzebna jest kasa fiskalna?

Pierwsze z pytań, które aktualnie nasuwa się na myśl dotyczy właśnie kas fiskalnych. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że zostały zaostrzone przepisy w tym obszarze, dlatego warto jest się temu bliżej przyjrzeć. Chcąc rozwiać wszelkie wątpliwości, prowadząc działalność rejestrowaną nie masz obowiązku być w jej posiadaniu. W konsekwencji oznacza to, że nie musisz ewidencjonować sprzedaży za jej pośrednictwem. Oczywiście, tak jak w wielu obszarach, są odstępstwa od tej reguły, ponieważ znajdziemy takie charaktery działalności, w których to mamy obowiązek je posiadać i stosować. Z uwagi na to, zanim rozpoczniesz swoją działalność, zweryfikuj czy dotyczy do Ciebie, czy też bez wahania możesz funkcjonować bez kasy fiskalnej. Jeśli obawiasz się czy nie popełnisz jakiegoś błędu, dobrze jest wcześniej skorzystać z usług doświadczonych profesjonalistów, jakimi bez wątpienia jest kancelaria prawna. Dzięki konsultacji zyskasz pewność i nie będziesz niepotrzebnie się martwić.

Podatek dochodowy (PIT)

Kolejna, niemniej istotna kwestia dotyczy odprowadzania podatku dochodowego. Czy należy go uiszczać? Wiele osób twierdzi, że skoro jest to działalność, której nie rejestrujemy, możemy nie płacić podatku PIT, natomiast jest to duży błąd. Osoby decydujące się na taką formę nie są z niego zwolnione. Podstawową różnicą jaką możemy zaobserwować w przypadku rejestrowanej i nierejestrowanej działalności jest to, że nie ma tutaj obowiązku odprowadzania okresowych zaliczek na poczet podatku dochodowego. Dopiero w rocznym zeznaniu PIT-36 masz obowiązek wykazania swoich przychodów oraz kosztów jakie poniosłeś. Takie informacje zamieszczasz w 9 wierszu – „Działalność nierejestrowana, określona w art. 20 ust. 1ba ustawy".

Podatek VAT

Decydując się na prowadzenie działalności nierejestrowanej, a równocześnie mając w planach podjęcie współpracy z jakąś firmą, sprzedaż należy udokumentować fakturą. W zależności od tego czy dane przedsiębiorstwo będzie zwolnione z płacenia podatku VAT, czy też nie, faktura musi być wystawiona adekwatnie do tej sytuacji. Jeżeli jednak to osoba fizyczna dokonuje u Ciebie zakupu, nie jesteś zobligowany do wystawiania faktury, chyba, że klient będzie tego wymagał. Określone progi dochodowe i fakt, że prowadzisz działalność rejestrowaną determinują to, że nie będziesz musiał zarejestrować się jako podatnik VAT. Natomiast tak jak ma to miejsce w przypadku kas fiskalnych, tutaj również jest małe ‘ale’. Istnieją bowiem pewne rodzaje działalności, które takowy podatek będą zobowiązane uiszczać. Z tego powodu w tej kwestii również warto poprosić, aby to kancelaria prawna pomogła Ci to określić.