Powstaną nowoczesne zbiorniki na wodór – część prac będą prowadzić naukowcy z PWr

piątek, 9.9.2022 11:36 189 0

Na Politechnice Wrocławskiej prowadzone będą prace nad wysokociśnieniowymi zbiornikami kompozytowymi do transportu wodoru tzw. rurowozami. Rozwiązanie opracuje międzynarodowe konsorcjum, w którym są naukowcy z Wydziału Mechanicznego.
 
Prace nad zbiornikami są możliwe dzięki dotacji przyznanej przez Komisję Europejską. Projekt „ROAD TRHYP” uzyskał 2,5 mln euro dofinansowania z programu Horyzont Europa.
 
Konsorcjum zajmie się opracowaniem zbiorników, które pozwolą na transport bardzo dużych ilości wodoru – co jest kluczowe w kontekście wykorzystywania tego gazu jako bardziej ekologicznej alternatywy dla m.in. paliw kopalnych. Zbiorniki pozwolą na przewożenie i gromadzenie aż 1,5 tony tego gazu pod ciśnieniem 700 bar. Uczestnicy projektu zobowiązali się też, że koszt wytworzenia tego zbiornika będzie niższy niż 400 euro na kilogram przewożonego wodoru.
 
– Nasze rozwiązanie pod każdym względem będzie więc znacznie przewyższało te obecnie wykorzystywane – zaznacza dr inż. Paweł Gąsior z Katedry Mechaniki, Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej, kierownik projektu na PWr. – Do tej pory konstruowano zbiorniki do transportu maksymalnie 800 kg wodoru, a koszt ich produkcji w przeliczeniu na kilogram waha się od 600 do 800 euro – dodaje.
 
Zbiorniki będą mogły służyć nie tylko do przewożenia wodoru z miejsca jego produkcji do np. stacji tankowania pojazdów na wodór (w przypadku, gdy nie da się go tam transportować rurociągiem), ale także do magazynowania tego gazu.
 
Na naszej uczelni zbiorniki będą przechodziły badania związane z bezpieczeństwem. Służą one określeniu, czy spełnią bardzo wyśrubowane normy bezpieczeństwa i pozwalają one na określenie wartości granicznych dla tych konstrukcji.
 
– Będą to badania hydrauliczne, bo większość takich testów prowadzonych na zbiornikach gazowych jest realizowana z użyciem substancji ciekłych jak woda, glikol czy olej hydrauliczny – tłumaczy dr inż. Paweł Gąsior. – Przeprowadzimy szereg testów mechanicznych, wytrzymałościowych, a także badania cykliczno-zmęczeniowe w temperaturach pokojowych i ekstremalnych.
 
Nasi naukowcy wysokociśnieniowym gromadzeniem wodoru zajmują się już od kilkunastu lat, współpracując z największymi firmami z tej branży z całego świata. W Katedrze Mechaniki, Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej prowadzą zarówno prace badawczo-rozwojowe, jak i prace rozwojowe na potrzeby partnerów przemysłowych oraz badania w ramach certyfikacji gotowych zbiorników.
 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)