Ubezpieczenia mieszkania – dlaczego warto je mieć?

środa, 30.8.2023 15:58 171

Podczas wakacyjnych wyjazdów jednym z najważniejszych aspektów jest poczucie bezpieczeństwa. Chodzi jednak nie tylko o ochronę przed ewentualnym ryzykiem czekającym na nas na urlopie, ale też zabezpieczenie dobytku pozostawionego w domu.

Planując letnie podróże, warto pomyśleć o ubezpieczeniu mieszkania. Tym bardziej, że zapewniana przez nie ochrona przyda się również po wakacjach. W przypadku większości z nas mieszkanie jest składnikiem majątku o największej wartości. Dużą wartość mają też zgromadzone w jego wnętrzu ruchomości – np. elektronika, sprzęt AGD, antyki czy akcesoria sportowe.

Ich utrata może być sporym ciosem, a zakup nowych wiąże się z dużymi wydatkami. Przed takimi problemami uchroni jednak ubezpieczenie mieszkania. W nowym artykule wyjaśniamy, jaką dokładnie ochronę zapewnia i na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy.

Jak działa ubezpieczenie mieszkania? Jaką ochronę daje?

Ubezpieczenie domu lub mieszkania zapewnia ochronę przed ryzykami związanymi z nieruchomością. W jego ramach ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrycia szkód będących skutkiem różnych zdarzeń – np.:

  • pożar lub inne zdarzenia związane z ogniem (np. wybuchy);

  • zalanie i wynikłe z niego uszkodzenia mebli, sprzętu AGD/RTV lub elementów wystroju;

  • kradzież mienia ruchomego znajdującego się w domu – np. biżuterii, elektroniki itp.;

  • dewastacja i akty wandalizmu;

  • odpowiedzialność cywilna (OC) – umożliwia pozyskanie środków na wypłatę odszkodowań za straty sąsiadów spowodowane np. przypadkowym zalaniem lub pożarem.

Zakres ochrony ubezpieczenia mieszkaniowego może obejmować różne ruchomości i nieruchomości. Najczęściej są to:

  • dom lub mieszkanie;

  • inne nieruchomości zlokalizowane na posesji (garaże, wiaty, budynki gospodarcze itp.);

  • ogrodzenie;

  • mienie ruchome i nieruchome (np. rośliny) zlokalizowane w domu na posesji.

Jakie dokumenty są potrzebne do ubezpieczenia mieszkania?

Aby podpisać umowę ubezpieczenia na mieszkanie, konieczne jest dostarczenie odpowiednich dokumentów i spełnienie pewnych formalności. Najważniejszym dokumentem jest ten potwierdzający własność mieszkania lub udział w spółdzielni mieszkaniowej. W przypadku posiadania kredytu hipotecznego na nieruchomość, konieczne będzie udokumentowanie tego faktu poprzez umowę kredytową.

Ubezpieczyciel może też zażądać przedstawienia wyceny nieruchomości lub innych dokumentów potwierdzających jej wartość. Ważnym elementem formalności jest poza tym wypełnienie odpowiednich formularzy zgłoszeniowych zawierających informacje o ubezpieczonym oraz szczegóły dotyczące nieruchomości. W przypadku wyboru dodatkowych opcji lub rozszerzonego zakresu ubezpieczenia, konieczne może być dostarczenie dodatkowych dokumentów lub informacji, np. dotyczących wartości zgromadzonego mienia ruchomego.

Oferty ubezpieczenia mieszkania – jak wybrać najlepszą?

To, na ile niezawodną ochronę zapewni ubezpieczenie mieszkania, zależy od jego dopasowania do indywidualnych potrzeb. Dlatego wybór danej polisy warto dobrze przemyśleć. Przy podejmowaniu decyzji należy wziąć pod uwagę przede wszystkim następujące aspekty:

  • zakres ubezpieczenia: to, jakie ryzyka są objęte ubezpieczeniem, czy obejmuje podstawowe zagrożenia oraz czy istnieje opcja dołączenia dodatkowych elementów;

  • zakres ochrony mienia: upewnijmy się, czy ubezpieczenie chroni zarówno nieruchomość (mury, elementy stałe) jak i ruchomości (wyposażenie, sprzęt AGD/RTV, biżuteria);

  • odpowiedzialność cywilna: warto sprawdzić, czy polisa obejmuje odpowiedzialność cywilną;

  • wyłączenia odpowiedzialności: te zapisy powiedzą nam, w jakich przypadkach ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania.

  • wartość nieruchomości i mienia: przed podpisaniem umowy upewnijmy się, czy suma ubezpieczenia odzwierciedla rzeczywistą wartość nieruchomości oraz mienia wewnątrz niej.

  • koszty i składki ubezpieczenia: przeanalizujmy wysokość rocznych składek ubezpieczeniowych i porównajmy ją do ofert innych towarzystw;

  • warunki umowy i okres wypowiedzenia: zapoznajmy się z warunkami umowy takimi jak okres wypowiedzenia oraz ewentualne opłaty za rezygnację.

Wakacje to czas relaksu i odpoczynku, a dobrze zabezpieczone mieszkanie pozwala cieszyć się tym czasem bez niepokoju o nasz dobytek. Dlatego warto pamiętać o ubezpieczeniu nieruchomości. Zagwarantuje ono nie tylko spokojne wakacje, ale także długoterminową ochronę naszego majątku.