Wrocław światową stolicą rachunku prawdopodobieństwa

wczoraj, 22 godz temu 205 0

Niemal 500 naukowców z ponad 40 krajów weźmie udział w 44. Konferencji Procesów Stochastycznych i ich Zastosowań, która w poniedziałek, 14 lipca, rozpocznie się na Politechnice Wrocławskiej. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Prezydenta Wrocławia.
 
– Jest to największa i najbardziej prestiżowa konferencja na temat procesów stochastycznych na świecie. Zwyczajowo odbywa się co rok lub co dwa lata w różnych miejscach na świecie, a ostatnie edycje zorganizowano m.in. w Portugalii, Chinach i USA. Tym razem spotkamy się na Politechnice Wrocławskiej, a wydarzenie jest organizowane wspólnie z Uniwersytetem Wrocławskim – mówi dr hab. inż. Grzegorz Serafin, prof. uczelni z Wydziału Matematyki PWr.
 
Procesy stochastyczne to gałąź matematyki (prawdopodobieństwa) z wieloma zastosowaniami, w szczególności we wszelkim modelowaniu zjawisk w fizyce, biologii, finansach, a także w uczeniu maszynowym.
 
Wrocław ma bogatą tradycję w dziedzinie rachunku prawdopodobieństwa i statystyki, ukształtowaną przez takie postacie jak Hugo Steinhaus, Kazimierz Urbanik, Czesław Ryll-Nardzewski, Witold Klonecki i Stanisław Trybuła.
 
Obecnie w stolicy Dolnego Śląska rachunkiem prawdopodobieństwa, procesami stochastycznymi i statystyką zajmuje się około 100 naukowców. Każdego roku na Politechnice Wrocławskiej i Uniwersytecie Wrocławskim studia matematyczne rozpoczyna blisko 500 studentów i ok. 20 doktorantów.
 
Pięciodniowe wydarzenie rozpocznie się w poniedziałek, 14 lipca, o godz. 9 w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej (ul. Janiszewskiego 8).

Dodaj komentarz

Komentarze (0)