Wypowiedzenie umowy o pracę - co mówi o nim prawo pracy?

wtorek, 28.12.2021 19:44 593

Jak powszechnie wiadomo - prawo pracy to źródło wiedzy na temat wszelkich norm i przepisów związanych ze stosunkiem pracy oraz tym, jakie są prawa jak i obowiązki pracowników. W poniższym tekście skupimy się na zagadnieniu dotyczącym wypowiedzenia umowy o pracę. O ile samo nawiązanie stosunku pracy wydaje się być w pełni jasne i klarowne, podobnie jak takie aspekty, które dotyczą minimalnego wynagrodzenia czy ubezpieczeń społecznych - tak niuanse dotyczące wypowiedzenia umowy o pracę - już niekoniecznie. Oto przydatne informacje!

1. Prawo pracy reguluje kodeks pracy i określa obowiązki stron stosunku pracy

2. Ile wynosi okres wypowiedzenia umowy o pracę?

3. Kiedy pracownik może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Prawo pracy reguluje kodeks pracy i określa obowiązki stron stosunku pracy

Warto na tym etapie wyjaśnić, jak można rozwiązać umowę za porozumieniem stron. Otóż jest to najczęściej praktykowana metoda, w jakiej pracownik ma możliwość rozstania się ze swoim pracodawcą. To, co jest wymagane do jej przeprowadzenia to wyrażenie obopólnej zgody na taką metodę rozwiązania umowy oraz podpisanie stosownego dokumentu, który będzie potwierdzać datę jak i szczegóły dotyczące planowanego zakończenia wykonywania pracy. 

Prawo pracy wskazuje również jednoznacznie, że każda umowa o pracę może ulec rozwiązaniu z woli pracownika - nie musi on przy tym podawać faktycznego powodu, który nakłonił go do podjęcia takiej decyzji. Co więcej - pracownik może wykonać ten krok w dowolnym momencie, w którym trwa stosunek pracy. Co istotne i co podkreśli też każdy adwokat prawa pracy z Wrocławia - musi to być dokonane w formie pisemnej. Wyłącznie pisemne przedłożenie takiego pisma do obecnego pracodawcy jest wiążące. Można to zrobić nie tylko osobiście, ale również skorzystać z opcji przesyłki poleconej na adres firmowy.

Ile wynosi okres wypowiedzenia umowy o pracę?

Powyższe pytanie to jedno z wielu, z jakimi spotyka się adwokat z Wrocławia specjalizujący się w prawie pracy. Sam okres wypowiedzenia takiej umowy o pracę, która została zawarta na czas określony jak i nieokreślony zależy między innymi od stażu pracownika. Jeżeli wynosi on mniej niż pół roku - wówczas zwyczajowo okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie. Z kolei w przypadku przedziału wynoszącego od sześciu miesięcy do trzech lat - wówczas ten okres wypowiedzenia wynosi jeden miesiąc. Wreszcie - w przypadku stażu wynoszącego powyżej trzech lat - wtedy okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące.

Kiedy pracownik może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Jak z kolei przedstawia się odpowiedź na powyższe pytanie? To często kolejna niewiadoma, którą reguluje prawo pracy. Wrocław, Warszawa, czy inne miasto - we wszystkich regionach Polski rozwiązanie umowy o pracę następuje w chwili, gdy drugiej stronie zostanie wręczone stosowne oświadczenie. Nie obowiązuje tu okres wypowiedzenia - warto zatem wyjaśnić, w jakich okolicznościach jest ono uzasadnione i może się pojawić. Dopuszczają to dwie sytuacje. Pierwsza z nich dotyczy ewentualności, gdy pracownik uzyska orzeczenia lekarskie, które wskazuje jednoznacznie, że wykonywana praca wywołuje u niego szkodliwy wpływ na zdrowie. Druga sytuacja dotyczy tego, gdy pracodawca dopuści się wobec swojego podwładnego ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków.

Gdy dojdzie do takiej sytuacji - wówczas wysoce przydatna może okazać się pomoc adwokata prawa pracy z Wrocławia. Fachowa opinia i pomoc udzielona przez doświadczonego specjalistę poparta rzetelną wiedzą będzie wówczas wysoce pożądana.