Żołnierze 10 Brygady Łączności uczcili pamięć ofiar obozu pracy przymusowej Breslau-Lissa

wtorek, 23.1.2024 15:14 6126 0

Po południu 23 stycznia żołnierze z 10. Brygady Łączności we Wrocławiu oddali hołd więźniom obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, zapalając znicze i składając wieńce przy Pomniku Polaków i więźniów innych narodowości osadzonych w obozie pracy Arbeitslager Breslau-Lissa, upamiętniając w ten sposób pracowników przymusowych w 78 rocznicę ewakuacji obozu.

Uroczystości pod Pomnikiem Polaków i więźniów innych narodowości osadzonych w Arbeitslager (AL) Breslau-Lissa odbyły się z udziałem zastępcy dowódcy 10. Brygady Łączności płk Sylwestra Wielgusa, a także przedstawicieli lokalnych społeczności i instytucji takich jak Rada Osiedla Leśnica czy Ośrodek Postaw Twórczych Zamek. W uroczystości wzięli również udział delegacje oddziału Instytutu Pamięci Narodowej (Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu), Ośrodka Pamięć i Przyszłość (Centrum Historii Zajezdnia), Muzeum Gross-Rosen oraz Towarzystwa Miłośników Wrocławia.

Odegrano Sygnał Wojska Polskiego, a następnie złożono wieńce i wiązanki. Wartę honorową przy pomniku zaciągnęli żołnierze 3. Strzegomskiego batalionu łączności z 10 Brygady Łączności.

Obóz AL Breslau-Lissa powstał w sierpniu 1942 roku i był zlokalizowany w pobliżu koszar wojskowych przy obecnej ulicy Trzmielowickiej. Był jednym z czterech wrocławskich filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, a jednocześnie jednym z pierwszych z sieci około stu podobozów utworzonych w czasie II wojny światowej.

W obozie przebywało w zależności od okresu nawet do 1000 więźniów przymusowych różnej narodowości. W większości byli to Polacy, choć nie brakowało Rosjan, Ukraińców, Franców, Niemców, Jugosłowian czy Żydów.

W styczniu 1945 roku zapadła decyzja o ewakuacji obozu. Więźniom rozkazano przejść pieszo z Leśnicy do głównego obozu w Rogoźnicy. W trakcie marszu wielu więźniów zmarło z wycieńczenia lub zostało zastrzelonych.

Pomnik wykonano z granitowego bloku pochodzącego z kamieniołomu mieszczącego się na terenie Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. Monument został odsłonięty 24 października 2023 roku przy koszarach 10 Brygady Łączności.

foto: 10 Brygada Łączności

Dodaj komentarz

Komentarze (0)