XVII Dzień Kresowiaka w Łagiewnikach
Blisko 200 osób uczestniczyło w XVII Dniu Kresowiaka organizowanym w Gminie Łagiewniki, który odbył się 18 lutego 2018 roku.
Poprzez dbałość o prawdę historyczną oraz przekazywanie zasobów kultury kształtujemy postawy patriotyczne wśród kolejnych pokoleń. To one – dzieci i młodzież – współpracują z nami każdego roku przygotowując jedno z najbardziej znaczących wydarzeń w Gminie.
W tym roku tradycyjnie rozpoczęliśmy uroczystości Mszą świętą w Kościele Matki Boskiej Częstochowskiej, której przewodniczył Biskup Świdnicki Ignacy Dec. Po mszy św. w intencji Kresowiaków delegacje władz samorządowych, szkół, ośrodka kultury oraz mieszkańców złożyły kwiaty pod pomnikiem Kresowiaków, przy którym wartę honorową pełnili harcerze Hufca ZHP w Łagiewnikach.
Druga część uroczystości odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury, Bibliotek i Sportu w Łagiewnikach. Uroczystość oficjalnie rozpoczęła się po prezentacji pocztów sztandarowych, którą poprowadził Komendant Hufca ZHP im. Synów Pułku w Łagiewnikach, Ryszard Gacek. Wójt Gminy Łagiewniki, Janusz Szpot, powitał zgromadzonych Kresowiaków oraz gości takich jak: Biskup Świdnicki Ignacy Dec, ks. Grzegorz Staniewski, ks. Marek Mielczarek, Wojciech Murdzek poseł na sejm, Janusz Maniecki dyrektor biura poselskiego ministra Michała Dworczyka, Edward Bień, Stowarzyszenie Kresowian w Dzierżoniowie, Florian Kuriata - Prezes Stowarzyszenia Kresowian w Dzierżoniowie, Grzegorz Kosowski – burmistrz Niemczy, Jadwiga Horanin – zastępca burmistrza Bielawy, Jacek Mikus – sekretarz Piławy Górnej, Henryk Kuriata Wójt Gminy Jordanów Śląski.
Uroczystemu otwarciu spotkania towarzyszyło wręczenie odznaczeń „Wierni Kresom II RP” przyznanych przez Stowarzyszenie Kresowian w Dzierżoniowie, które otrzymała Paulina Pycka oraz Robert Bronowicki.
Pierwsza część spotkania to występ taneczno-muzyczny najmłodszych artystów, grupy biedronek i pszczółek z Przedszkola na Akacjowym Wzgórzu, pod kierunkiem Pani Barbary Ciećwierz i Pani Elżbiety Warchoł. Dopracowane tańce, choreografia oraz wyraz artystyczny został nagrodzony gromkimi brawami.
Kolejna odsłona programu to montaż słowno muzyczny przygotowany przez młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łagiewnikach oraz Gimnazjum w Łagiewnikach, który poprzedziła recytacja wiersza Ahaswer, wykonana przez Alinę Kuźniecowską – pracownika GOKBiS.
(…) Wędruję przez tysiąclecia
I wracam znów na to miejsce.
Na zawsze do ciebie się przyznam,
Ziemio, którą niebo przeraża!
W każdym kraju jest moja ojczyzna,
I mam groby na wszystkich cmentarzach!
Wszędzie bliski, wszędzie daleki (…)
Zakończeniem przejmującej treści stał się utwór „Biały krzyż” wykonany przez Janusza Małolepszego, muzyka, poetę.
Program pod hasłem „Widzę i opisuję, bo …” przygotowany i zaprezentowany został przez młodzież ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Łagiewnikach, pod kierunkiem Pani Aliny Kowalskiej i Beaty Owczarek-Sobczyńskiej przy współudziale Wenancjusza Kowalskiego i Leszka Sobczyńskiego. Występ taneczny przygotowały Agnieszka Juraszek i Wioletta Patyk.
Występ młodzieży składał się z dwóch części. W pierwszej z nich przedstawiono fragment „Ballady o Wołyniu” Teatru Nie Teraz, pierwszego w Polsce spektaklu scenicznego, który opowiada o ludobójstwie na polskiej ludności Kresów Wschodnich, w latach II wojny światowej.
W drugiej części zaprezentowano, w urokliwy i humorystyczny sposób, świat lwowskich piosenek, tańców i melodii. Występy młodzieży w obu częściach uzupełniły utwory muzyczne, wykonane przez Chór Canzona z Olesznej, pod kierunkiem Pauliny Pycki.
Ostatnim akcentem spotkania była prezentacja czterech artystów okresu PRL, w których biografiach pojawiają się historie kresowe. Krzysztof Klenczon, Marta Mirska, Natalia Zylska oraz Joanna Rawik przedstawieni zostali w sposób najpiękniejszy – muzyczny. Kolejno wykonano piosenki: Polesia Czar, Pierwszy siwy włos, Kasztany i Romantyczność.
Wezwaniem „Kocham świat!”, pochodzącym z ostatniego utworu, zakończono spotkanie „z Kresowiakami” i „o Kresowiakach”.
Dziękujemy sponsorom wydarzenia, którymi w roku 2018 są: Juliusz Jatczak „ARKA VET”, Jan Jakubowski „JAŚMA”, Alicja i Leszek Włodarczyk „KAMSKAL”, Wioletta i Jarosław Tyniec „BACKPOL”, Jan Brzeźny „PROSPORT”, Piotr Adam Tadeusiak „PAT-BET”, Jacek Szkarłat „Dolnośląska Agencja Handlowa”, Agnieszka Juranek „Kostka brukowa”, Renata Kuriata – Bar Gastronomiczny „U Piotra i Pawła”.
Izabela Beno
Zapraszam do obejrzenia filmów z XVII Dnia Kresowiaka w Gminie Łagiewniki, który odbył się 18 lutego 2018 r.:
https://www.youtube.com/watch?v=nPVQxv9iIAw
https://www.youtube.com/watch?v=UMqvFBsB7eU
https://www.youtube.com/watch?v=PjjXa1JTjQI
https://www.youtube.com/watch?v=to4IM0JkGe4
Zdjęcia:
Przeczytaj komentarze (14)
Komentarze (14)