W Dolnośląskim Inkubatorze Przedsiębiorczości ICT w Bielawie rozpoczęto roboty konstrukcyjne

wtorek, 15.11.2022 12:10 326 3

Z początkiem III kwartału 2022 r. rozpoczęto realizację rzeczowej części projektu pt. "Przebudowa i adaptacja budynku poprzemysłowego na potrzeby utworzenia Dolnośląskiego Inkubatora Przedsiębiorczości ICT w Bielawie". W pierwszej fazie przedsięwzięcia wykonano szereg robót przygotowawczych, destrukcyjnych i porządkowych.


Od IV kwartału br. rozpoczęto już realizację robót konstrukcyjnych. Pojawiły się pierwsze ściany działowe, zarysy otworów drzwiowych, szybów windowych oraz nowej, przeciwpożarowej klatki schodowej. Kompleksowo modernizowane są również stropy, posadzki i elewacja budynku. 

W ramach inwestycji kompleksowo zmodernizowany zostanie wyłączony z eksploatacji, były obiekt przemysłowy, o powierzchni zabudowy 890,00 m2 i powierzchni użytkowej 2.804,00 m2, zlokalizowany w Bielawie przy ul. Piastowskiej 19 A. Wykonane zostaną instalacje wewnętrzne, w tym sanitarne, elektryczne, CO, wentylacji mechanicznej oraz wybudowany zostanie wewnętrzny szyb windowy. 

Układ pomieszczeń biurowych pozwoli na wygodną pracę indywidualną i zespołową. Do dyspozycji przedsiębiorców oddane zostaną pokoje biurowe o różnej powierzchni, kameralne sale spotkań, recepcja, pomieszczenia kuchenne i sanitarne. Inkubator będzie dysponował w sumie aż 26 biurami. Zagospodarowany zostanie również teren wokół budynku. 

Najciekawszą kondygnacją obiektu będzie piwnica, w której powstanie "klimatyczna" wielofunkcyjna sala multimedialna o powierzchni 441,14 m2, stylizowana na krakowską "Piwnicę pod baranami". W poziomie piwnicy powstanie także przejście bezpośrednio łączące dziedziniec przed budynkiem z ul. W. Grabskiego, przy której zlokalizowane są wielostanowiskowe parkingi. 

Nowo utworzony inkubator przedsiębiorczości będzie posiadał indywidualny charakter wynikający z powiązania jego profilu działalności z branżą ICT (Information and Communication Technologies), branżami pokrewnymi oraz firmami stosującymi rozwiązania teleinformatyczne. Specjalizacja pozwala na precyzyjne ukierunkowanie inkubatora na wsparcie m.in. małych i średnich przedsiębiorstw informatycznych, telekomunikacyjnych, dostawców operatorów telefonii komórkowej, teleinformatycznych, czy firm internetowych świadczących e-usługi. 

Na realizację zadania Gmina Bielawa otrzymała dotację ze środków Unii Europejskiej w wysokości 12.345.256,65 zł. Co istotne uzyskane wsparcie stanowić będzie aż 42,7 % wartości całego przedsięwzięcia, opiewającej na kwotę 28.896.425,36 zł. 

Inkubator Przedsiębiorczości ICT będzie uzupełnieniem działalności Dolnośląskiego Inkubatora Art-Przedsiębiorczości, który znajduje się w 2 sąsiadujących budynkach. 

Realizacja projektu będzie również działaniem komplementarnym w stosunku do inwestycji polegającej na kompleksowej przebudowie ulic W. Grabskiego, Teatralnej, Strażackiej i Cmentarnej, która została zrealizowana w latach 2021-22. Oba zadania powinny w znaczącym stopniu przyczynić się do rewitalizacji obszaru związanego funkcjonalnie z upadłymi zakładami włókienniczymi "Bielbaw". 

Cała inwestycja zostanie zrealizowana do końca I kwartału 2023 r.

UM Bielawa

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

Odpowiadasz na komentarz:
Ręce opadają...
czwartek, 01.01.1970 01:00
15 milionów z budżetu miasta na trzeci inkubator??? Za te pieniądze równie dobrze można było zrobić w tym budynku mieszkania komunalne, które rozwiązałyby chociaż częściowo problem mieszkaniowy MZBM a nie inkubator, który będzie święcił pustkami tak jak ten na dolnej Bielawie. Mam nadzieję, że mieszkańcy podziękują odpowiednio burmistrzowi przy urnach wyborczych za tę "bardzo potrzebną Dolnemu Śląskowi inwestycję"
wtorek, 15.11.2022 17:39
Kolejne dziesiątki milionów na puste budynki... w głowie się nie
środa, 16.11.2022 12:37
Te budynki trzeba będzie ogrzać, zasilić i oświetlić, sprzątać... koszty,...
Ręce opadają... wtorek, 15.11.2022 14:56
15 milionów z budżetu miasta na trzeci inkubator??? Za te pieniądze równie dobrze można było zrobić w tym budynku mieszkania komunalne, które rozwiązałyby chociaż częściowo problem mieszkaniowy MZBM a nie inkubator, który będzie święcił pustkami tak jak ten na dolnej Bielawie. Mam nadzieję, że mieszkańcy podziękują odpowiednio burmistrzowi przy urnach wyborczych za tę "bardzo potrzebną Dolnemu Śląskowi inwestycję"