Samorządy powiatu dzierżoniowskiego i Świdnica wspólnie kupią prąd [ZOBACZ WIDEO, FOTO]
21 lipca w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury zawarto porozumienie w sprawie utworzenia grupy zakupowej, celem wspólnego przeprowadzenia postępowania i udzielenia zamówienia publicznego na zakup energii elektrycznej na 2024 rok. Porozumienie sygnowali przedstawiciele:
- Gminy Miejskiej Dzierżoniów,
- Gminy Bielawa,
- Gminy Pieszyce,
- Gminy Dzierżoniów,
- Gminy Łagiewniki,
- Gminy Piława Górna,
- Miasta Świdnica,
- Powiatu Dzierżoniowskiego,
- Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. z siedzibą w Dzierżoniowie,
- NZOZ Szpital Powiatowy w Dzierżoniowie Sp. z o.o. z siedzibą w Dzierżoniowie,
- Dzierżoniowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. z siedzibą w Dzierżoniowie,
- Zakładu Usług Komunalnych Sp. z o.o. z siedzibą w Łagiewnikach,
- Bielawskiej Agencji Rozwoju Lokalnego Sp. z o.o. z siedzibą w Bielawie,
- Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego „Świdnica” Sp. z o.o. z siedzibą w Świdnicy,
- Fundacji „Naszej Szkole” z siedzibą w Świdnicy.
Porozumienie dotyczy zakupu energii elektrycznej w 2024 r. dla tych podmiotów i ich jednostek podległych (oświetlenie uliczne, szkoły, przedszkola, ośrodki pomocy społecznej, ośrodki sportu, ośrodki kultury, biblioteki, ośrodki zdrowia, urządzenia wodociągowe, kanalizacyjne, stacje ładowania pojazdów, itp.). Sprzedaż energii będzie prowadzona w modelu rynkowym (spotowym), w ramach Rynku Dnia Następnego (RDN) Towarowej Giełdy Energii – nowatorskiego modelu, rzadko stosowanego do tej pory przez samorządy. Jednak już pierwsze miesiące roku 2023 pokazały, że podmioty które taką metodę zakupu zastosowały osiągnęły na rynku wysokość cen – poniżej górnego pułapu określonego w „Ustawie o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku”. Wolumen energii zakupionej w 2024 przez Grupę Zakupową będzie się kształtował na poziomie ponad 15.000 MWh (megawatogodzin), nie licząc 3.000 MWh, które wyprodukują instalacje fotowoltaiczne.
Postępowanie przetargowe w tej sprawie przeprowadzi, oraz kontrolę nad prawidłowością rozliczeń wyłonionego w przetargu sprzedawcy sprawować będzie spółka Energia Komunalna Sp. z o.o. z siedzibą w Dzierżoniowie, która wybudowała w ostatnim roku 124 (z zaplanowanych 125) instalacji fotowoltaicznych na obiektach użyteczności publicznej gmin powiatu dzierżoniowskiego (i urządzeniach wodno-kanalizacyjnych), za co w kwietniu br. otrzymała na Europejskim Kongresie Gospodarczym statuetkę „TOP Inwestycje komunalne 2023”.
Komentarze (23)