"protoCIAŁO": trwa nabór do projektu

wtorek, 2.8.2016 08:56 1249 0

Trwa nabór chętnych do udział w projekcie "protoCIAŁO" - cyklu warsztatów tanecznych, których celem jest zatarcie granic między tancerzami pełno- i niepełnosprawnymi. Niezwykłe ruchowe przedsięwzięcie realizowane będzie przez Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016 w ramach programu Miasto Przyszłości / Laboratorium Wrocław. Na zgłoszenia czekamy do końca sierpnia!

Projekt "protoCIAŁO"' to działanie taneczne celebrujące indywidualność, włączające w twórcze działanie tancerzy pełnosprawnych oraz osoby o ograniczonej mobilności, niewidomych i słabowidzących, a także seniorów. Zajęcia skoncentrowane będą na technice Contact Improvisation - spontanicznej formie tańca współczesnego, wykorzystującej ruch autentyczny i praktyki somatyczne. Contact Improvisation nie narzuca kroków, ale skłania do otwarcia się na drugiego człowieka. Uczestnicy wezmą udział w dwutygodniowych zajęciach ruchowych, podczas których przygotowany zostanie finał działań - taneczne spektakle, które zaprezentowane zostaną przed publicznością. Każdy z tancerzy – czy to profesjonalnych, czy też niezawodowych – będzie miał taki sam wpływ na ostateczny kształt spektaklu. Metody wykorzystywane podczas warsztatów będą dostosowane do zainteresowań i możliwości uczestników, a zajęcia będą dla nich okazją do wymiany doświadczeń i wzajemnego uczenia się od siebie. Choreografką warsztatów będzie Paulina Święcańska,

Paulina Święcańska o Contact Improvisation:

W jaki sposób projekt taki jak "protoCIAŁO" trafił do programu Miasto Przyszłości / Laboratorium Wrocław? Zainspirowały go dwie tendencje, które wpłynąć mogą na to, jak sami siebie postrzegać będziemy w przyszłości: byciu “lepszym” człowiekiem i byciu człowiekiem “bardziej”. Pierwsza z nich przewiduje, że dzięki rozwojowi technologii za kilkanaście lat wyzwolimy się od ograniczeń ciała. Egzoszkielety, bioniczne protezy, nanoleki wnikające bezpośrednio do komórek, elektroniczna skóra odczuwająca dotyk dzięki sensorom, syntetyczne kości - wizja cyborgicznego organizmu tysiącom osób daje nadzieję na odzyskanie utraconej sprawności. Na tym jednak nie koniec - składa też obietnicę “superzdolności”, bo przecież elektroniczne substytuty naturalnych organów będą mogły biec szybciej, skakać wyżej, sięgać dalej. Alternatywny trend nawołuje nas do bycia bardziej ludzkimi: do samoakceptacji, pielęgnowania różnorodności, pozwalania sobie na niedoskonałości. Każdy - widzący i niewidomy, słyszący i głuchy, pełnosprawny i poruszający się na wózku, młodszy i starszy - ma prawo celebrować cechy, które go wyróżniają, które świadczą o jego wyjątkowości. Którykolwiek z tych kierunków będzie dominował w świecie przyszłości, ograniczeń - tak fizycznych, jak i mentalnych - będzie zdecydowanie mniej. A my będziemy w nim po prostu bardziej wolni.

CZĘŚCI PROJEKTU ‘protoCIAŁO’:

→ FEEL me / POCZUJ - międzypokoleniowe działania taneczne tancerzy i osób 50+ w przestrzeni miejskiej
warsztat integracyjny: 3-4 września, godz. 16-18
warsztaty: 5-9 września, godz. 16-18
pokazy: 10 i 11 września, godz. 16

→ TOUCH me / DOTKNIJ - warsztaty i performance z udziałem tancerzy i osób o odmiennych możliwościach ruchowych
warsztat integracyjny: 3-4 września, godz. 18-20
warsztaty: 5-9 i 12-15 września, godz. 18-20
pokaz: 16 września, godz. 16

→ SEE me / ZOBACZ - warsztaty i performance z udziałem tancerzy i osób niewidzących i słabo widzących
warsztat integracyjny: 1-2 października, godz. 18-20
warsztaty: 3-7 i 10-14 października, godz. 18-20
pokazy: 15 i 16 października, godz. 16

Wszystkich zainteresowanym udziału w warsztatach, w wyniku których powstaną trzy performansy składające się na "protoCIAŁO", zapraszamy do kontaktu mailowego (miasto.przyszlosci@wroclaw2016.pl) lub telefoniczne (503 405 849).

źródło: Wrocław 2016

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek