komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

niedziela, 17 stycznia 2021

Antoniego, Rościsława

Ich pierwsze szesnaście dni w 16 DBOT

piątek, 27.11.2020 10:07 , komentarze: 0 , odsłony: 662
kategorie artykułu:

Piątkowy poranek odmieni dotychczasowy styl życia kolejnych ochotników, którzy  zasilą szeregi Wojska Polskiego. Chęć przystąpienia zgłosiło 50 Dolnoślązaków, którzy zostaną żołnierzami  16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Przed nimi 16 dni wymagającego, poligonowego szkolenia. Większość z nich swoje pierwsze zdziwienie przeżyje, gdy zostaną skierowani na teren obozowiska w Świętoszowie. Poligonowe warunki pobytu to pierwszy sprawdzian wytrzymałości psychicznej i fizycznej. Obóz to nie hotel z łazienką. Tutaj śpi się pod namiotami. W każdym przebywa po kilka osób. Polowe łóżka i śpiwory dają ciepło, ale nie komfort. Łazienka oczywiście jest, ale oddalona kilkanaście metrów dalej.    

Pobudka o 5:50 rano. Zbiórka, potem rozruch, czyli budowanie kondycji fizycznej. Gimnastyka i bieg na ok.  1,5  kilometra. Śniadanie 6:30 rano. Niestety na stołówkę trzeba przejść 2 kilometry. Ale nie jest to przypadek. Marsz to jeden z elementów przygotowań do uroczystej defilady i przysięgi. Po śniadaniu wymarsz na poligon i kolejne etapy szkolenia.

16 dni to nauka działań taktycznych prowadzonych w lesie, zasad posługiwania się bronią, strzelanie, przyswajanie zasad udzielania pierwszej pomocy, dostarczanie amunicji na polu walki, ewakuacja rannego z pola walki. Wszystko to wysiłek, czasem ciężki i wyczerpujący, czasem po prostu trudny do przyswojenia.

Na poligonie trzeba poznać wiele nowych zasad funkcjonowania, polegających na nauce współpracy, jednak innej niż w życiu codziennym oraz nauce współżycia z zupełnie obcymi ludźmi.             

Ochotnicy najbliższe 16 dni spędzą daleko od domu, z dala od przyzwyczajeń i przyjaciół. Każdy dzień będzie inny, każdy przyniesie nowe wyzwania i nowe trudy do pokonania

Kolejny etap to podsumowanie kursu, zakończone tzw. „pętlą taktyczną”, czyli egzaminem z nabytych umiejętności. To też egzamin dla instruktorów, którzy zostaną ocenieni za skuteczność nauczania  i umiejętność przekazywania wiedzy. I oficjalny koniec zajęć, czyli złożenie uroczystej przysięgi wojskowej. Kolejnego dnia powrót do domu, chwila odpoczynku i kolejne   3 lata dalszej nauki, uzupełnione codzienną służbą dla społeczeństwa. 

Rozbudowa potencjału osobowego niezmiennie pozostanie jednym z głównych priorytetów Wojsk Obrony Terytorialnej, aż do zakończenia procesu formowania, czyli do  2026 roku. Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej pełni służbę ponad 26 tys. żołnierzy. Dziś kolejni ochotnicy rozpoczynają swoją służbę w16  Dolnośląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w której obecnie terytorialną służbę wojskową pełni ponad 550 żołnierzy OT. 

 

Wasze komentarze

wczoraj, 16 godz temu
poniedziałek, 11.1.2021 14:30
1
sobota, 9.1.2021 13:00
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele