Harcerze odsłonili tablicę pamiątkową

czwartek, 5.11.2020 18:00 8644 17

5 listopada 2020 roku na terenie przed Muzeum Miejskim Dzierżoniowa została odsłonięta tablica pamiątkowa w 75. rocznicę działalności harcerstwa na Ziemi Dzierżoniowskiej oraz powołania Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Dzierżoniowie. Obelisk z tablicą na pamiątkę dla wszystkich, którzy są historią, dniem dzisiejszym i przyszłościąharcerstwa na naszym terenie powstał z inicjatywy Sowiogórskiego Kręgu Instruktorskiego dzięki 75 Fundatorom.  

Odsłonięcia tablicy dokonali podharcmistrz Sławomir Dudziński i harcmistrzyni Krystyna Waś, którzy kierowali Hufcem Ziemi Dzierżoniowskiej ZHP podczas poprzednich jubileuszy. Warto podkreślić, że na sześćdziesięciolecie Hufiec otrzymał od Rady Miasta Medal za Zasługi dla Dzierżoniowa.

Uroczystość odbyła się z zachowaniem obowiązujących limitów osobowych. Natomiast planowane wcześniej spotkanie historyczno-wspominkowe w salach Muzeum zostało przez organizatorów przełożone na wiosenną niedzielę 30 maja 2021 roku. Dzień ten będzie poświęcony pamięci patrona Hufca Ziemi Dzierżoniowskiej ZHP harcmistrza Władysława Reniewickiego w 30. rocznicę jego odejścia na wieczną wartę.  

Transmisję na żywo z uroczystości można było oglądać od godz. 17.00 na stronie https://www.facebook.com/sowiogorski,  a jej zapis znajduje się TUTAJ.

Nie zabrakło w niej piosenek harcerskich i turystycznych. Specjalnie na tę okoliczność zespół harcerski “Chwila Refleksji” z Legnicy przygotował nagrania teledysków do piosenek komendanta SKI pt. “Iskierka” oraz “Hej w Góry Sowie”. Natomiast Poczta Harcerska Azymut 95 z Legnicy przygotowała okolicznościowy znaczek, który znalazł się na kopertach z podziękowaniami dla Fundatorów Tablicy 75-lecia. Dzięki dużej hojności 75 Fundatorów, Sowiogórski Krąg Instruktorski zakupił dodatkowo elementy umundurowania dla 6. Harcerskiej Drużyny Nieprzetartego Szlaku “Czarne Stopy. To prezent na 20. urodziny Drużyny, która prowadzona jest przez druhnę Sylwię Wilk (liderkę projektu posadowienia obelisku z tablicą pamiątkową) w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Piławie Górnej.  

Inicjatorzy wydarzenia zapowiadają na wiosnę druk małego harcerskiego wydawnictwa historyczno-wspominkowego, w którym znajdzie się pełna lista Fundatorów obelisku i tablicy. Zostaną oni także uwiecznieni w siedzibie Hufca Ziemi Dzierżoniowskiej ZHP oraz otrzymają pamiątkowe medale i przypinki. 

Sowiogórski Krąg Instruktorski działający w Hufcu Ziemi Dzierżoniowskiej ZHP

Zdjęcia: SKI  

Przeczytaj komentarze (17)

Komentarze (17)

Pieszyczanin piątek, 06.11.2020 20:31
Odsłonięcie takiej tablicy to skandal i policzek dla tych harcerzy, którzy na początku lat 50. przeciwstawiali się sowietyzacji harcerstwa. Harcerze z Harcerskiej Organizacji Podziemnej z Pieszyc dostali tą decyzją w twarz i przewracają się w grobach z oburzenia. Oni walczyli przeciwko sowietyzacji ZHP, otrzymali za to wysokie wyroki więzienia jako nastolatkowie, a teraz chcecie powiedzieć, że nic się nie stało. To wszystko było to samo, jest ciągłość. No niestety tej ciągłości nie ma i dla uczciwych ludzi nigdy jej nie będzie. Mieszacie dwa porządki, próbujecie upamiętniać zarówno tych, którym bliskie było szlachetne harcerskie hasło: "Bogu, Ojczyźnie i ludziom" z tym, którzy stali po przeciwnej stronie barykady, wysługiwali się komunistycznym aparatczykom. To rodzaj schizofrenii historycznej, groźny szczególnie dla edukacji przyszłych pokoleń. Nie da się niczego trwałego zbudować na tak rozchwianym systemie wartości, gdzie nie ma jednoznaczności, co było dobrem, a co złem. Ta wasza tablica jest tego dowodem.
Bielawianin sobota, 07.11.2020 06:24
Być może Pan pieszyczanin nie doczytał, że to jest tablica dla wszystkich, którzy są historią, dniem dzisiejszym i przyszłością harcerstwa na naszym terenie. Gdyby jeszcze zaglądnął na stronę SKI na FB to przeczytałby tam m.in. że Ważną część historii harcerstwa na Ziemi Dzierżoniowskiej przypomniały nam działania Stowarzyszenia Gór Sowich "Pasjonat". Dzięki jego staraniom Szkoła Podstawowa nr 1 Pieszycach nosi dziś imię Pieszyckiej Harcerskiej Organizacji Podziemnej. Zapraszamy do lektury na stronie Pasjonatów, wśród których nie brakuje byłych harcerzy i instruktorów naszego Hufca. http://www.pasjonat.org/harcerska-organi
zacja-podziemna-z-…/ A jakby tego jeszcze było mało to niech pieszyczanin wie, że w uroczystości odsłonięcia Tablicy wzięli udział inicjatorzy niedawnego odrodzenia się harcerstwa w Pieszycach. Polecam także ten album ze zdjęciami sprzed 5 lat https://www.facebook.com/pg/ZHP.Dzierzon
iow/photos/?tab=album&album_id=906081066
108498&ref=page_internal
Pieszyczanin sobota, 07.11.2020 08:26
Szkoła Podstawowa nr 1 otrzymała swoich zacnych patronów nie dzięki Pasjonatowi, ale prof. Janowi Kęsikowi, który zabiegał o to od 2008 r. i dyrektor Magdalenie Skrzypczak. Proszę nie przypisywać im niezasłużonych zasług. Co więcej ów prof. pierwszy szerzej napisał na temat HOP. Niech Bielawianin nie oszukuje niezorientowanych. Pieszyccy harcerze nie chcieli mieć nic wspólnego z tamtym skomunizowanym harcerstwem. Za to poszli do więzienia. Skoro tak ma być, że ma być ciągłość, to niech obecne władze ZHP odwołają się do takich "chlubnych" kart ZHP jak Harcerska Służba Polsce Socjalistycznej (HSPS). Jak ma być ciągłość, to proszę o konsekwencję. Przypominam sobie dobrze jak w czasach PRL zbiórki harcerskie były organizowane w niedziele przed południem, żeby odciągnąć młodzież od Kościoła. Najpierw należałoby się rozliczyć ze swoją przeszłością, a później myśleć. Właśnie myśleć !
Pieszyczanin sobota, 07.11.2020 09:06
Pisząc "Proszę nie przypisywać im niezasłużonych zasług", miałem na myśli "Pasjonat".
Pieszyczanin sobota, 07.11.2020 08:35
Jeszcze jedna uwaga. Na tablicy (a właściwie tabliczce) z 2015 r. jest tylko 7 nazwisk, a HOP liczyła 14 członków. Od 2018 r. wiecie, że organizacja liczyła 14 członków. Nie było czasu na zmianę i uczczenie pamięci wszystkich ? To skandal.
bez odbioru poniedziałek, 09.11.2020 07:20
Na uroczystości nadania imienia Szkole widzę 14 nazwisk. Zatem pieszyczaninie - do dzieła. Wyjdź z inicjatywą zmiany tablicy a darczyńcy na pewno się znajdą. https://www.facebook.com/497595137081964
/photos/a.1106566102851528/1106584752849
663/?type=3&theater
Pieszyczanin środa, 11.11.2020 13:00
Rzeczywiście na sztandarze szkoły jest 14 nazwisk, bo o to osobiście zadbałem. Można sprawdzić u źródła - w szkole.
Krystyna Waś sobota, 07.11.2020 11:51
Gdybyśmy w taki sposób spoglądali na historię to nie powinniśmy obchodzić żadnej rocznicy. Historia ma to do siebie, że zawsze są w niej ludzie po właściwej i tej drugiej stronie. Dlaczego kosztem, ,,złych" mamy zapomnieć o tych, którzy serce oddali harcerstwu i wychowali wielu wspaniałych ludzi. Łatwo obrażać, gdy nie robi się nic. Nie przypominam sobie, aby była jakaś inna inicjatywa upamiętnienia HOP oprócz działań PASJONATÓW. A wystarczyło chociażby włączyć się, podzielić wiedzą. Tablica ma upamiętnić powstanie hufca i działalność harcerzy przez lata. Ja znam wielu, którzy na to zasługują. Nie wiem w kogo autor tej wypowiedzi chce uderzyć, ale nie liczy się z nikim.
Pieszyczanin sobota, 07.11.2020 22:37
Szanowna Pani, proszę zapytać swoich kolegów z Pieszyc, kto pierwszy upowszechniał wiedzę o Harcerskiej Organizacji Podziemnej i kiedy to było. A było to już w 2002 roku. Kto był inicjatorem nadania imienia szkole w Pieszycach. Mam nadzieję, że będą uczciwi i powiedzą prawdę. Zaczęło się już w roku 2008. Przypomnę, że "Pasjonat" powstał w styczniu 2015 r.
zastępowy poniedziałek, 09.11.2020 07:02
Szanowny panie Pieszyczaninie. Gwoli prawdy historycznej, proszę odpowiedź na pytania: Ilu było tych "podziemnych harcerzy" i jak duży wkład wnieśli w okresie lat przełomu 40 i 50, powojennym, w rozwój tego wspaniałego ruchu jakim było ZHP. Jakie mieli cele i z czyjej inspiracji torpedowali zawsze wszystko co było związane z lilijką czasu PRL-u. Jaki mieli cel usiłując utrudnić udział młodych ludzi w odbudowie powojennej Polski praktycznie w każdym wymiarze. I takie były realia. Nie szafował bym tak bardzo schizofrenią i rozchwianym systemem wartości w odniesieniu do działalności mądrych, prawych społeczników tego ruchu z okresu powojnia. Niejednokrotnie z doświadczeniem z przedwojnia.To obraza. Schizofrenia polityczna, historyczna ma także inne oblicza. Z hasłami to jest tak, że czasami są używane do niekiedy niezbyt szlachetnych celów. I są przykrywką.Co widać niekiedy, niestety.
Janusz i Grażyna niedziela, 08.11.2020 20:54
Kolejny święty kamień , czy my naprawdę jesteśmy tak ograniczonym narodem , tablice , pomniki, już strach wyjść z domu żeby nie urazić czyiś uczuć ,zbezcześcić jakiegoś kamienia , to już robi się chore.
piątek, 06.11.2020 10:52
A gdzie się podział Manio? on tak lubi się fotografować a tu zonk?
piątek, 06.11.2020 07:30
3 Zdjęcie 2 osoba od lewej, co tam robi Janusz Dzięcioł ?
piątek, 06.11.2020 06:23
Dzierzoniow miasto pomników i tablic.Czy nie szkoda na to pieniędzy wydawać?Napewno jest wiele rzeczy na które te by się przydały
Nie za publiczne piątek, 06.11.2020 06:48
Zobacz. To za prywatne: https://zrzutka.pl/skfyhh
piątek, 06.11.2020 10:50
Pieniądze to nie wszystko. Po co szpecić miasto takimi dziwolągami?
Borys Wódka piątek, 06.11.2020 00:04
A Lempart i innych słonic nie było na jubileuszu?