Kresowianie z Dzierżoniowa na „Wielkim Bałakaniu”

poniedziałek, 27.6.2016 10:24 1367 0

19 czerwca br. grupa członków Stowarzyszenia Kresowian z Dzierżoniowa pojechała do Żar w woj. lubuskim.  Pierwszym punktem wycieczki było spotkanie z działaczami miejscowej organizacji kresowej -   Kresowego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Orląt Lwowskich w Żarach. Józef Tarniowy prezes Towarzystwa  przywitał  swoich gości bardzo serdecznie. On i jego najbliżsi  współpracownicy z dumą pochwalili się   swoją siedzibą we własnym, pieczołowicie remontowanym budynku. Dzierżoniowianie zwiedzili Muzeum Kresowe z kolekcją obrazów, dokumentów i przedmiotów pochodzących z Kresów - w tym Relikwiami II stopnia świętego abpa Józefa Bilczewskiego. Gospodarze, mimo czekającego ich koncertu galowego festiwalu pieśni kresowej – są jego organizatorami, przygotowali w Galerii bardzo smaczny poczęstunek. Tam - wśród pochodzących z Kresów, zabytkowych ornatów oraz kolekcji makiet obiektów architektury kresowej wykonanych w ramach konkursu przez uczniów z województwa lubuskiego – w szerszym gronie, po wzajemnym przedstawieniu się, potoczyła się miła rozmowa z ciekawymi wspomnieniami i wymianą doświadczeń.

Takie kontakty organizacji kresowych spełniają bardzo ważną rolę w integracji środowisk kresowych i napawają nadzieją, że idea Kresów nie zaniknie w morzu codzienności.

Po tak interesującym spotkaniu dzierżoniowianie udali się do  centrum Żar,  aby posłuchać koncertu pieśni kresowych.Nieduży, w porównaniu z dzierżoniowskim, urokliwy, pieczołowicie odrestaurowany rynek w Żarach był świadkiem dwudniowych zmagań 55 zespołów. Organizatorzy perfekcyjnie przygotowali całą imprezę. Widzowie z dużym zainteresowaniem oraz nutką nostalgii oglądali występy  chórów i zespołów wokalnych  oraz słuchali recytacji poezji kresowej w wykonaniu dzieci i młodzieży.  Tą duchową ucztą był Koncert Galowy XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Polszczyzny i Pieśni Kresowej „Wielkie Bałakanie”. Kilkanaście pieśni i piosenek , kresowa gwara z charakterystycznym zaśpiewem, piękno strojów ludowych i ubiorów z lat dwudziestych i trzydziestych XIX wieku tak przyciągało uwagę, że nawet wysoka temperatura i mocne słońce nie zmniejszyło zainteresowania licznie zgromadzonych widzów. Uwagę zwrócił duży udział młodych artystów. Świadczy to dobrze podtrzymywaniu tradycji kresowej. Miła atmosfera festiwalu,  wielopokoleniowy skład artystów i publiczności udowadniał, że warto było przez wiele lat budować rangę tej imprezy, jak to robią członkowie Kresowego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Orląt Lwowskich w Żarach wraz z instytucjami wspomagającymi i sponsorami ( w tym z partnerem strategicznym – burmistrzem miasta Żary ).

Kresowianie z Dzierżoniowa z dumą wysłuchali występu Chóru „KANON” , który uzyskał tytuł laureata konkursu, a także dostrzegli wśród wyróżnionych Zespół wokalno-muzyczny „Tęcza” z Dzierżoniowa i Zespół KWIAT AZALII z Bielawy.

Po ogłoszeniu wyników przez Małgorzatę Budzianowską -  przewodniczącą  Rady Artystycznej, wręczeniu nagród i zakończeniu festiwalu syci wrażeń uczestnicy wycieczki wrócili do domów. Zebrane inspiracje zaowocują być może nowymi pomysłami na popularyzację Kresów w środowisku Ziemi Dzierżoniowskiej. Należą się za to podziękowania tak gospodarzom  XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Polszczyzny i Pieśni Kresowej „Wielkie Bałakanie” jak i władzom Dzierżoniowa, które sponsorowały wycieczkę.

                                                                              Krystyna Pawełek

Dodaj komentarz

Komentarze (0)