Poseł Monika Wielichowska - raport z minionego tygodnia

poniedziałek, 22.11.2021 07:55 443 0

Poniedziałek rano - biurowy. Potem wyjazd do Warszawy.We wtorek rozpoczęło się posiedzenie Sejmu. W porządku tego sejmowego tygodnia posiedzenia sejmowych komisji: Finansów Publicznych i Zdrowia, których jestem członkinią:

- Pierwsze czytanie pilnego rządowego projektu ustawy o szczególnych zasadach wynagradzania osób realizujących zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa (druk nr 1743).

- Rozpatrzenie uchwały Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (druk nr 1719).

- Rozpatrzenie opinii komisji sejmowych o rządowym projekcie ustawy budżetowej na rok 2022 (druk 1624).

- Rozpatrzenie opinii Komisji do Spraw Kontroli Państwowej o rządowym projekcie ustawy budżetowej na rok 2022 (druk nr 1624).

- Zaopiniowanie wniosku Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej w sprawie zmian w planie finansowym Funduszu Wsparcia Państwowej Straży Pożarnej na 2021 rok.

- Rozpatrzenie opinii Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych o rządowym projekcie ustawy budżetowej na rok 2022 (druk 1624).

- Rozpatrzenie poprawek zgłoszonych w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2022 (druki nr 1630 i 1708).

- Rozpatrzenie uchwały Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1717).

- Rozpatrzenie uchwały Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1726).

- Rozpatrzenie poprawek zgłoszonych w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw (druki 1632 i 1741).

- Rozpatrzenie informacji na temat opieki medycznej nad sportowcami.

We wtorek zajęliśmy się ustawą okołobudżetową, zgodnie ze swoją potoczną nazwą ma umożliwić realizację ustawy budżetowej. Realizowane jest to zasadniczo dwoma głównymi sposobami: albo poprzez mrożenie określonych środków - czyli utrzymywanie ich na określonym poziomie z jakiegoś okresu w sytuacji, gdy przepisy systemowe gwarantują przeliczanie środków według np. wzrostu wynagrodzeń z roku poprzedniego lub poprzez finansowanie wydatków budżetowych środkami pochodzącymi z określonych funduszy celowych. Rozwiązania w ustawie okołobudżetowej obowiązują tylko w danym roku. Niestety rząd #PiS już od kilku lat w ustawie okołobudżetowej praktycznie zawiesza ustawę o finansach publicznych. Projekt obszerny, więc poruszę niektóre kwestie. Bo czas na wystąpienie oczywiście mocno jest ograniczony.

Przyjrzyjmy się zatem niektórym szczegółowym rozwiązaniom jakie rząd PIS proponuje się w ustawie na rok 2022. Mimo zapewnień o świetnej kondycji budżetu: zostały ograniczone środki na doskonalenie zawodowe nauczycieli i na doradztwo metodyczne, takżena nagrody! I to w czasie, kiedy szkoły borykają się z nauczaniem zdalnym, nauczaniem hybrydowym, w czasie, kiedy uczniowie potrzebują wsparcia nauczycieli jak nigdy dotąd.

W ustawie rząd zawiesza przepisy, które ograniczają środki na tworzenie rezerw. Uzasadnia to większą elastycznością, a tak naprawdę tworzy mętną wodę, poprzez wykluczenie transparentności. Rząd nie wie jeszcze dokładnie na co i ile publicznych pieniędzy wyda,ale robi sobie przestrzeń do samowoli finansowej.

Ta samowola w wydawaniu pieniędzy podatnika jest znakiem rozpoznawczym rządu PiS. W tej ustawie właściwie rząd PIS likwiduje tzw. bezpłatne leki dla seniorów. Bo te nieliczne, które seniorzy mieli jako bezpłatne, mają być finansowane ze wspólnego worka NFZ, czyli ze składki zdrowotnej podatników, w tym seniorów, której już nie odliczą od podatku.

Słynna Agencja Badań Medycznych, która powstała, żeby finansować krewnych i znajomych królika (przypomnę brat kiedyś ministra zdrowia, dziś posła PIS Szumowskiego dostał grant - dostanie za to 1 miliard zł, uwaga! z obligacji! Bo to, co ten rząd umie robić najlepiej, to zadłużać obywateli na kolejne pokolenia.

Nie umiecie inwestować, nie potraficie przeprowadzić żadnej inwestycji od początku do końca, więc Fundusze celowe, które mnożą się jak grzyby po deszczu, mają taryfę ulgową. Ich dysponenci mogą finansować zupełnie inne inwestycje niż te, do których zostały powołane. Tak jest w wypadku Funduszu Szerokopasmowego (czy przypadkiem nie będzie nim zarządzał minister Cieszyński?) czy CEPiK-u.

Minister Obrony Narodowej w roku 2022 będzie mógł właściwie wszystko. Dlaczego? Bo ministra obrony narodowej nie obowiązują prawie żadne reguły budżetowe. Dodatkowo bardzo szeroki strumień pieniędzy na obronę narodową z obligacji, czyli z długu, został zagwarantowany w innej ustawie.

Rząd PiS często chwali się zwiększeniem nakładów na badania, ale nie dodaje, że je też finansuje z długu! Program „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” w całości w roku 2022 finansujemy obligacjami. Podobnie Fundusz Reprywatyzacyjny, który dostaje już obligacje na obsługę obligacji! Zadłużycie nie tylko nasze dzieci, zadłużycie także nasze wnuki.

No i Prezydent. Prezydent może dowolnie przenosić wydatki na obiekty zabytkowe.

Wisienką na torcie jest Narodowy Instytut Wolności, któremu PiS zwiększa limit wydatków, żeby było jeszcze więcej Bąkiewicza, chociaż jego działalność nie ma nic wspólnego, ani z patriotyzmem, nie ma nic wspólnego z wolnością, z interesem narodowym Polek i Polaków także nie ma nic wspólnego.

https://www.facebook.com/mwielichowska/videos/566861207742544

We wtorek obchodziliśmy #MiędzynarodowyDzieńTolerancji! Każdy inny. Wszyscy równi. Szanujmy cudze uczucia, poglądy, upodobania, wierzenia, obyczaje choćby były całkowicie odmienne od własnych, albo zupełnie z nimi sprzeczne. Różnorodność jest normą, nie wyjątkiem!

Od wtorku do czwartku w Sejmie dużo mówiliśmy o cukrzycy. Choć w moim zaangażowaniu zajmuje sporo miejsca ze względu na pracę w sejmowej komisji zdrowia i kontakty z organizacjami pacjenckimi. Według informacji Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków na cukrzycę choruje 8,3% światowej populacji, natomiast #WHO ostrzega, że zachorowalność na tę chorobę w Polsce wynosi 9,5% Najlepszą profilaktyką i pierwszym ratunkiem we wczesnych stadiach cukrzycy jest dieta, która powinna odgrywać ogromną rolę w życiu każdego, kto ma chociaż trochę podwyższony poziom glukozy we krwi.

We wtorek tuż przed północą procedowaliśmy niekonstytucyjny, nazwany pilnym - rządowy projekt ustawy o ochronie granicy państwowej. Extra trybem i expresem. Bez udziału władzy! Bez obecności Prezydenta. Przy pustych ławach PIS-u. Poszli spać. Przecież prawie 1. w nocy! Ja jestem. Dostaliśmy po 30 sekund na wystąpienie. Tak PIS traktuje bezpieczeństwo Polski. Tak PIS traktuje bezpieczeństwo Polek i Polaków.

https://www.facebook.com/mwielichowska/videos/189950199998091

W środę podczas informacji bieżącej upomniałam się o protestujących medyków, pielęgniarki, położne, rehabilitantów, ratowników, rezydentów i lekarzy. Dziś trwają w 67 dniu protestu w Białym Miasteczku. Dziś znowu walczą na I linii frontu z #Covid. Nie chcą oklasków od władzy, chcą godnych warunków płacowych.

https://www.facebook.com/mwielichowska/videos/848483659150741

Sejm. Praca nad projektem budżetu nie tylko odbywa się podczas posiedzeń sejmowych komisji i sali plenarnej. Także w naszym klubie parlamentarnym. W czwartek wspólnie przygotowywaliśmy poprawki dotyczące m.in. psychiatrii dziecięcej i młodzieży, strażaków, pracowników cywilnych Policji, czytelnictwa, inwestycji. Prace nad projektem się rozpędzają.

W czwartek w Sejmie odbyła się konferencja poświęcona cukrzycy, którą zorganizował Zespół Parlamentarny pod przewodnictwem poseł Ewy Kołodziej.

Cukier uzależnia. Cukier zabija. W pandemii również. Dlatego praca zespołu parlamentarnego ds. cukrzycy jest ważna, jest istotna i potrzebna. Tak jak dzisiejsza debata.

Troska o pacjentów diabetologicznych jest szczególnie ważna w dobie COVID, choćby ze względu na większe prawdopodobieństwo rozwoju ciężkich powikłań.

Oczywiście bardzo ważna jest samokontrola choroby. Wtedy jest nieco lepiej. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że choroby przewlekłe nie zniknęły w czasie pandemii.

Pacjenci z ustabilizowaną chorobą, kontynuują terapię. Mają dostęp do recept, leków, są pod kontrolą lekarzy.

Gorzej jest z osobami, które są niedostatecznie kontrolowane, a w szczególności jest źle wśród osób nowo zdiagnozowanych.

Dlatego tak ważna jest edukacja. To na nią musimy postawić, by być o krok przed cukrzycą.

Mówiłam o tym w ubiegłym roku, ale warto to powtarzać, bo jest istotne w profilaktyce.

Internet, media społeczne są wypełnione katalogami, zasadami, przykazaniami: jedz regularnie, zastąp słodycze owocami i warzywami, kolacja 2/3 godz. przed snem, kontroluj wagę,ruszaj się, nie pal, nie stresuj się! Tak, wiem łatwo powiedzieć - nie stresuj się  Szczególnie w tych niełatwych przecież czasach.

Badaj się, śpij dobrze. Wszyscy to wiemy z teorii, ale najczęściej się do tego nie stosujemy.

To dlatego edukacja jest tak ważna. Na niej musimy się skupić. To edukacja wpaja zdrowe nawyki. Edukacja powinna rozpocząć się w przedszkolu i powinna być kontynuowana w szkole.

Byłam, jestem i będę orędownikiem zajęć związanych z prawidłowym odżywianiem, o wychowaniu zdrowotnym, lekcjach w każdej szkole – to brzmi rozsądnie.

To najlepszy z kierunków.

Dziś odbyła się debata, w której wzięłam udział.

Światowy Dzień Cukrzycy – debata na temat stanu polskiej diabetologii i rekomendacje zmian.

W agendzie znalazły się tematy i experci:

Przeznaczenie części wpływów z opłaty cukrowej na leczenie cukrzycy w Polsce, w tym przede wszystkim na: profilaktykę wśród osób zdrowych i grup ryzyka, edukację diabetologiczną, systematyczne rozszerzanie dostępu do nowoczesnych terapii oraz profilaktykę powikłań niewyrównanej cukrzycy: Prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak - kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego,

Wykorzystanie elementów opieki farmaceutycznej na rzecz wsparcia pacjentów z cukrzycą: prof. dr n. med. Marcin Czech - Prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego,  Edukacja diabetologiczna powinna być odpowiednio dostępna i finansowania przez NFZ, w formie porady pielęgniarskiej i edukacyjnej (zarówno na poziomie AOS i POZ): Alicja Szewczyk - Konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego.

Zapewnienie równego dostępu do edukacji wśród wszystkich grup wiekowych: Monika Zamarlik - prezes Zarządu Federacji Diabetyków,

Zwiększenie zaangażowania pielęgniarek diabetologicznych oraz edukatorów w opiekę nad pacjentem z cukrzycą: Barbara Kucharska – prezes Zarządu Fundacji Diabeciaki,

Sukcesywne rozszerzanie dostępu pacjentów do nowoczesnych leków i technologii stosowanych w cukrzycy, zgodnie z międzynarodowymi standardami: Anna Śliwińska - Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków,

Działania na rzecz zapobiegania powikłaniom cukrzycy oraz zapewnienia dostępu do ich właściwego leczenia: prof. dr hab. n.med. Krzysztof Strojek – konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii,

Sukcesywne dostosowanie kryteriów refundacji dotychczas stosowanych leków do międzynarodowych standardów: prof. dr hab. n. med. Grzegorz Dzida - Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych, Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

* Propozycje zmian i rekomendacji pochodzą z prac Forum Ekspertów ds. Cukrzycy.

W rocznicę niezwykłego spotkania z Richardem Gerem, którego miałam okazję zaprosić i zaszczyt gościć w Sejmie ukonstytuował się Parlamentarny Zespół na rzecz Tybetu. Będę mu przewodniczyć po raz kolejny. Za wybór serdecznie dziękuję. Jeszcze w grudniu planujemy spotkanie z przedstawicielem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Adamem Koziełem, który o Tybecie wie absolutnie wszystko. Liczę także, że po raz trzeci uda nam się spotkać z Jego Eminencją Dalajlamą – duchowym i politycznym przywódcą narodu tybetańskiego, laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. I z Richardem Gere, który - pewnie nie wszyscy wiecie jest aktywistą społecznym, buddystą i przyjacielem Dalajlamy.

W tym tygodniu poselskim złożyłam interpelacje poselskie w sprawie:

- konieczności dokonania pilnych zmian w Funduszu Medycznym,

- katastrofalnej sytuacji w Oddziale Chirurgii Ogólnej w Wałbrzychu,

- poprawy warunków płacowych pracowników cywilnych Policji do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji,

- potrzebnych działań systemowych, szeroko zakrojonych programów profilaktycznych i publicznych kampanii edukacyjnych dotyczących raka prostaty.

Otrzymałam odpowiedź na interpelacje poselskie w sprawie:

- wsparcia pacjentów zmagających się z nietrzymaniem moczu

https://sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=27786

- wyrażenia zgody na otwarcie i zakontraktowanie świadczeń medycznych w zakresie kardiochirurgia - hospitalizacje w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp.

https://sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=27717

- projektu radykalnych zmian gospodarczo-społecznych zawartych w Polskim Ładzie

https://sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=27161

W sobotę odbyła się uroczystość z okazji 15 rocznicy powstania Powiatowego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Kłodzku. Spotkanie było okazją do spotkania i podziękowania za aktywność na rzecz osób niesamodzielnych.

Codzienna działalność Stowarzyszenia jest służbą na rzecz drugiego człowieka, wielką odpowiedzialnością i ciężką pracą, do której potrzeba niezwykłych ludzi. Praca Stowarzyszenia nie tylko w czasie Jubileuszu zasługuje na najwyższe uznanie.

Wszystkim Członkiniom i Członkom Powiatowego Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych życzyłam dziś nieprzemijającego optymizmu, zdrowia, sił i zaangażowania w działalność na rzecz znoszenia społecznych barier.

Życzyłam, aby każdy nowy dzień przynosił radość z życia. By wypełniała go ludzka życzliwość, wdzięczność oraz szacunek bliskich, oddając w cień wszelkie troski i zmartwienia.

Życzyłam również kolejnych aktywnych lat Powiatowego Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych, obfitujących w sukcesy i przynoszących wiele satysfakcji z dobrze spełnionej misji.

Kochani nieustająco będę Was wspierać. Zawsze możecie na mnie liczyć!

W niedzielę wszystkie drogi prowadziły do Włodowic, gdzie z rodzicami i braciszkiem mieszka Lenka, która potrzebuje naszego wsparcia. Byłam i ja. Przywiozłam wielką torbę fantów na licytację i loterię. Sołectwo we Włodowicach, OSP i inne Anioły nie tylko z Włodowic przygotowały festyn dla Lenki. To nie pierwszy i ostatni zryw pomocy. Będą kolejne. Jeśli nie mogliście lub też nie możecie uczestniczyć w podobnych wydarzeniach. Jeśli mieszkacie daleko - można pomóc na odległość. Liczy się każde otwarte serce i każda złotówka. Lence można także pomóc poprzez:

https://www.siepomaga.pl/zycie-lenki...

Można też dołączyć do grupy i wesprzeć Lenkę poprzez licytacje:

https://www.facebook.com/groups/470299271068998/?ref=share

Warto pomagać. Dobro wraca!

Koniec tygodnia przyniósł nieoczekiwane ale miłe podsumowanie 2 lat pracy w Parlamencie. Jakie? Można zajrzeć do postu

https://www.facebook.com/100000527727014/posts/5164571763570363/?d=n

Pracuję dla Was!

  Poseł na Sejm RP
Monika Wielichowska

Dodaj komentarz

Komentarze (0)