Rolety rzymskie czy zasłony? Najważniejsze podobieństwa i różnice

piątek, 27.1.2023 09:33 358
Źródło: Materiały własne Domondo.pl

Rolety rzymskie i zasłony, choć to zupełnie inne rodzaje osłon okiennych, wbrew pozorom mają ze sobą bardzo dużo wspólnego. Co je łączy, a co dzieli? Na jakie rzeczy zwrócić uwagę podczas zakupu? Podpowiadamy.

Kiedy warto wybrać rolety rzymskie?

Rolety rzymskie to jedne z najbardziej estetycznych osłon okiennych na rynku. Na tle konkurencji wyróżniają się przede wszystkim tym, że nie posiadają rury nawojowej, którą znamy z modeli materiałowych czy dzień i noc. Przy unoszeniu do góry nie zwijają się, a układają w równe zakładki, tworząc piękne zdobienie. Po opuszczeniu mają gładką powierzchnię. Dzięki temu mogą pełnić funkcję zarówno praktyczną, jak i dekoracyjną, będąc nie tylko dopełnieniem, lecz także głównym punktem aranżacji.

Do jakich wnętrz pasują rolety rzymskie? Będziemy szczerzy — praktycznie do każdych. Sprawdzą się zarówno w salonie, jak i sypialni czy pokoju dziecięcym. Ciekawostką może być fakt, że najczęściej są one wybierane do kuchni i łazienki. Dlaczego? Zajmują niewiele miejsca, materiał można łatwo ściągnąć (zazwyczaj jest mocowany do mechanizmu na rzep) i wiele tkanin nadaje się do prania w pralce. Jednocześnie w tego typu pomieszczeniach często brakuje miejsca na dodatkowe dekoracje, a wykorzystanie do tego okna jest doskonałym pomysłem.

Rolety rzymskie można zamontować na trzy sposoby: bezinwazyjnie na skrzydle okna za pomocą specjalnych uchwytów (te modele sprawdzą się na przykład w wynajmowanych mieszkaniach czy biurach) oraz inwazyjnie we wnęce, na ścianie lub suficie. Występują w kilku wersjach przepuszczalności tkaniny — transparentnej, przyciemniającej i całkowicie zaciemniającej, co pozwala dopasować je do indywidualnych potrzeb związanych z pożądaną ochroną przed wzrokiem czy nagrzewaniem się pomieszczeń. Szeroka gama kolorystyczna i mnogość faktur materiałów stwarza duże pole do aranżacyjnego popisu.

Kiedy warto wybrać zasłony?

Przyjrzyjmy się teraz zasłonom, które są chyba najstarszym sposobem na zasłonięcie okien. Tysiące lat temu występowały pod postacią zwierzęcych skór, które wieszano w otworach jaskiń, aby odpocząć od palącego słońca. Dziś ewoluowały i nie tylko pełnią funkcję ochronną, ale też w niesamowity sposób zdobią współczesne okna. Blokują słońcu wstęp do naszych wnętrz, zapewniają prywatność, a zimą zatrzymują ciepło w środku. Wszystko zależy jednak od materiału, z którego są wykonane. A wybór jest naprawdę spory!

Zasłony często łączone są z przezroczystymi firankami, a nawet roletami. Wszystko dzięki mnogości kolorów i rodzajów tkanin wykorzystywanych do produkcji zasłon. Producenci wręcz rozpieszczają nas ogromnym wyborem. Zasłony mogą być wykonane z tiulu, szyfonu, woalu, poliestru, bawełny, lnu, aksamitu, weluru, satyny i wielu, wielu innych materiałów. Dzięki temu możemy nie tylko dopasować je pod względem estetycznym do istniejącej już aranżacji, lecz także wybrać odpowiednią gramaturę, która spełni oczekiwania dotyczące blokowania światła w danym pomieszczeniu. W miejscu, gdzie śpimy lub urządzamy wieczory filmowe, najlepiej sprawdzą się bowiem modele zaciemniające. Z kolei tam, gdzie dostęp do światła dziennego jest bardzo pożądany, możemy postawić na transparentne i lekkie opcje.

Zasłony podobnie jak i rolety można zamontować na kilka sposobów. Wyróżnia się trzy typy: na taśmie, haczykach i kołach (zwanych także przelotkami). Do tego producenci oferują dedykowane karnisze, które także można dopasować pod względem estetycznym do reszty wnętrza — istnieją modele bardzo dekoracyjne, ale też minimalistyczne. Warto także wspomnieć o rodzajach upięć zasłon i akcesoriach ułatwiających to zadanie. Z pomocą przychodzą nam bowiem podwiązki, magnesy, sznurki z chwostami czy klamerki.

Rolety rzymskie a zasłony

Prawdę mówiąc, jeśli spojrzymy na rolety rzymskie, zauważymy, że są one połączeniem funkcjonalności modeli materiałowych i… właśnie zasłon, z których czerpią tę dekoracyjną część. Unosząc się do góry, tworzą zakładki będące niemal odzwierciedleniem upinanych tkanin. Zaskoczeniem więc może być fakt, że te dwie osłony okienne bardzo często występują w duecie. Łącząc je ze sobą na jednym oknie, trzeba jednak wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii.

Jeżeli chcemy połączyć roletę rzymską z zasłoną, musimy postawić na minimalizm. Łatwo tutaj o aranżacyjną wpadkę — obie osłony okienne są strojne, więc dobierając je, należy kierować się zasadą kontrastu lub podobieństw. Przykładowo, jeśli:

  • Twoje serce skradły kwieciste rzymianki, połącz je z gładkimi zasłonami,
  • w Twoich oknach wiszą już grube, welurowe zasłony, do kompletu dobierz transparentne rolety rzymskie,
  • wybierasz zwiewne, przezroczyste firanki, powinieneś postawić na zaciemniające rolety,
  • zależy Ci na maksymalnej spójności, zdecyduj się na rolety i zasłony w identycznym odcieniu lub w obrębie jednego koloru (jasny beż i ciemny beż, szary i jasny szary, błękitny i granatowy).

Jakie inne osłony okienne warto wziąć pod uwagę?

Czy tylko rolety rzymskie mogą być zestawiane z zasłonami? Absolutnie! Jeżeli będziemy kierować się powyższymi zasadami, które mówią, aby nie łączyć ze sobą dwóch wzorów, oraz działać na zasadzie kontrastów lub maksymalnych podobieństw, możemy połączyć zasłony z niemal każdą roletą czy żaluzją! Naszym zdaniem w tym duecie najlepiej sprawdzą się żaluzje drewniane, rolety plisowane i oczywiście rolety zewnętrzne. Te ostatnie pełnią bowiem funkcję raczej praktyczną, dlatego dobrym posunięciem będzie dobranie do nich ciekawych zasłon.

Podsumowanie

Rolety rzymskie mają z zasłonami więcej wspólnego, niż wydaje się to na pierwszy rzut oka. Co więcej, świetnie wyglądają w duecie — ten trend utrzymuje się już od wielu sezonów i nic nie wskazuje na to, że prędko wyjdzie z mody.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo, marki produkującej wysokiej jakości rolety i inne osłony okienne.