Strażnicy demokracji. Nowe perspektywy ochrony sygnalistów

czwartek, 23.4.2020 14:00 580 1

Dla dobra każdego z nas sygnaliści powinni być chronieni. W jaki sposób? O możliwościach ich ochrony pisze Marcin Waszak w najnowszej publikacji Fundacji Batorego „Strażnicy Demokracji. Nowe perspektywy ochrony sygnalistów”. Wskazuje również konsekwencje braku odpowiednich regulacji.

Epidemia koronawirusa pokazała wyraźnie, że w Polsce osoby zgłaszające nadużycia w miejscach pracy są narażone na szykany. Nie chroni ich nawet to, że są pracownikami medycznymi i informują o sytuacjach mających bezpośredni wpływ na życie i zdrowie setek ludzi. Świadectwa o zwalnianiu pracowników za informowanie o brakach w sprzęcie, rozmowy dyscyplinujące z tymi, którzy mają odwagę powiedzieć o zaniedbaniach – to sytuacje, na które nie powinno być w tym trudnym czasie miejsca.

W Unii Europejskiej przełomowy moment w walce o prawa sygnalistów już nastąpił. W październiku 2019 roku została przyjęta dyrektywa o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Teraz czas na poszczególne kraje członkowskie, które mają dwa lata na jej wdrożenie. W Polsce gotowy jest obywatelski projekt ustawy, przygotowany przez organizacje społeczne z inicjatywy Fundacji Batorego.

PRZECZYTAJ ANALIZĘ - KLIKNIJ TUTAJ.

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

piątek, 24.04.2020 18:51
Cóż z tego, że sygnalista powiadomi o przestępstwie władzy, skoro...