Żołnierze Wyklęci – wykład w dzierżoniowskim Hufcu Pracy

środa, 28.2.2018 16:06 1025 0

Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy nie godzili się na dalszą okupację Polski przez ZSRR.  Nazywano ich „bandytami reakcyjnego podziemia”. Z kolei osoby działające w antykomunistycznych organizacjach i oddziałach zbrojnych, które znalazły się w kartotekach SB, określono mianem „wrogów ludu”. Walka Żołnierzy Wyklętych była pierwszym odruchem samoobrony konspiracji zbrojnej w skali europejskiej, obejmującej teren całej Polski. 

Kolejne spotkanie w grupach wychowawczych przeprowadził Pan Kazimierz Olejnik. Jutro Dzień Żołnierzy Wyklętych. Warto pamiętać o tych co za Polskę oddali życie.

Uczestników ruchu partyzanckiego określa się też jako „ leśne wojsko” , „Wilki”„żołnierze drugiej konspiracji” lub „Żołnierze Niezłomni”. Sformułowanie „Żołnierze Wyklęci” powstało w 1993 roku – po raz pierwszy użyto go w tytule wystawy „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.” zorganizowanej przezLeszka Żebrowskiego i  Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim.

Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy. Większość akcji oddziałów podziemia antykomunistycznego było wymierzonych w oddziały zbrojne UB, KBW czy MO.  Żołnierzy Wyklętych dotknęły ogromne prześladowania. W walkach podziemia z władzą zginęło około 9 tys. konspiratorów. Kolejnych kilka tysięcy zostało zamordowanych na podstawie wyroków komunistycznych sądów lub  zmarło w więzieniach. 

Żołnierze Wyklęci dzięki swojej działalności pozostali dla wielu środowisk wzorem postawy obywatelskiej.

Postawy patriotyczne wśród młodych ludzi wzbudzają szacunek. Wykład świadka historii zakończyły gromkie brawa.  Uczestnicy dzierżoniowskiego HP są przygotowani do jutrzejszego święta, z tej okazji przygotowali szkolne gazetki.

Tekst/zdjęcia : Marek Gołębiowski

Dodaj komentarz

Komentarze (0)