Dzierżoniów: mieszkańcy od roku pomagają obywatelom Ukrainy

poniedziałek, 27.2.2023 11:30 173 0

Wsparcie, które okazujemy naszym sąsiadom, jest pomocne. My „tylko” pomagamy. Ukraińcy walczą o przetrwanie swojego kraju i narodu. Dzięki ich bohaterskiej postawie czujemy się bezpieczniejsi. A im bliżej do wschodniej granicy, tym kwestia naszego bezpieczeństwa jest ważniejsza.  

Już w dniu napaści Rosji na Ukrainę (24.02.2022 r.) dzierżoniowianie rozpoczęli pierwsze zbiórki i przekazywali sobie informacje o potrzebach znalezienia domu, mieszkania lub po prostu bezpiecznej przestrzeni. Zaraz później za organizację pomocy zabrały się samorządy, głównie przygotowując miejsca noclegów dla kobiet i dzieci. Takie były potrzeby pierwszych dni. Szybko jednak uświadomiliśmy sobie, że wojna o wolność Ukrainy nie będzie krótka, a nasze wsparcie musi przebiegać dwutorowo – pomoc wysyłana do Ukrainy i organizacja życia kobiet i dzieci, którzy przed tą wojna znaleźli schronienie w Dzierżoniowie. Po roku wielu różnych działań chciałbym jeszcze raz podziękować mieszkańcom za wsparcie i udzielaną pomoc, bo to mieszkańcy pomagają najbardziej – mówi Dariusz Kucharski, burmistrz Dzierżoniowa.  

Oprócz zapewnienia w miarę możliwości najbardziej domowych warunków pierwszą potrzebą było zaopatrzenie naszych sąsiadów w podstawowe rzeczy. Jeszcze w lutym miasto uruchomiło magazyn, w którym obywatele Ukrainy mogli otrzymać produkty higieniczne, codziennego użytku, ubrania, ale też zabawki dla małych dzieci i przybory szkolne. Punkt, który działał do końca 2022 roku, prowadzony był przez wolontariuszy. To również wolontariusze, przy wsparciu miasta, organizowali zbiórki środków opatrunkowych, pierwszej potrzeby oraz długoterminowej żywności, kierowane do walczących o wolną Ukrainę. Takich transportów było pięć.

Również w lutym miasto uruchomiło specjalną infolinię dla osób udzielających wsparcia. Na terenie Sowiogórskiego Centrum Komunikacyjnego powstał punkt informacyjny, w którym pomocy udzielało miasto, ośrodek pomocy społecznej, urząd pracy, ZUS i instytucje bankowe. Wsparcie dotarło też z partnerskiego miasta Bischofsheim. To konkretna pomoc, bo ponad 4 tony żywności, ubrań oraz środków higienicznych i medycznych.

Na początku najważniejsze było szybkie znalezienie „domu” dla chroniących się przed wojną. Miasto uruchomiło zakwaterowania dla uchodźców u podmiotów prywatnych i korzystając z własnych miejsc instytucjonalnych. Było ich łącznie 400. Wiele osób znalazło pomoc w mieszkaniach dzierżoniowian. Szacujemy, że były miesiące, w których w naszym mieście przebywało około 1200 osób z Ukrainy. Konsekwencją tego było zapewnienie miejsc w szkołach i przedszkolach publicznych dla ukraińskich dzieci. Do naszych placówek uczęszczało ich 200 – dodaje burmistrz.

Miasto oferowało również pomoc w znalezieniu pracy, organizowało akcje i koncerty charytatywne, bezpłatne lekcje języka polskiego i zajęcia integracyjne dla dzieci i młodzieży.
 
Podkreślamy, że tak aktywne wsparcie było możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu mieszkańców – wolontariuszy, przedsiębiorców i ludzi o wielkich sercach.

UM Dzierżoniów

Dodaj komentarz

Komentarze (0)